Běžný život v Riu tepe ve střídavém rytmu. Od dopravní zácpy až po pohodičku na pláži

31. srpen 2016

Teprve před pár dny skončila olympiáda v Riu, kde se čekaly nemalé organizační kolapsy. Byly, ale šermíř Jiří Beran je bral „sportovně.“

„Já z toho mám výborný pocit. Jižní Amerika je pro mě srdcovou záležitostí,“ říká olympionik. Připouští, že kdo je zvyklý na vyšší standard, a v těchto končinách nikdy nebyl, tak mohl být tak trochu rozpačitý. „Svět tam ale funguje jinak. Taky bylo poznat, že to dodělali za pět minut dvanáct. Ale ti lidé byli moc fajn.“

Jak jeho pohledem funguje běžný život V Riu? „Od rytmu dopravní zácpy po pohodičku na pláži. Neviděl jsem, aby tam někdo spěchal. Ale to v Jižní Americe všude,“ dodává Beran.

Olympijská vesnice byla specifická

„Na malém prostoru se tam pohybuje 12 tisíc nejlepších sportovců z celého světa.“ Je prý zajímavé pozorovat, jak se připravují nebo prožívají předstartovní atmosféru. A hodně lidí se s nimi chce vyfotit. Jiří Beran říká, že mu jich bylo až líto, protože skoro neměli čas na jídlo. Proto si domů žádnou společnou fotku nepřivezl. „Já jsem to odnesl v sobě.“

vodopády Iguazú

Připravte si pláštěnku

Během návštěvy Brazílie si nenechal ujít vodopády Iguazú, které jsou na brazilsko-argentinské hranici. Každá strana poskytuje jiný pohled a Jiří Beran se na ně podíval z obou.

„Z té argentinské se člověk dostane do centra vodopádů až k Ďáblovu chřtánu, kde padá masa vody a je to neskutečný zážitek. Brazilská strana je klidnější, ale poskytuje panoramatický výhled.“ Na vodopády by si měl člověk vyčlenit dva dny, vzít si pláštěnku a vybavení jako na vodu. „Když člověk dojíždí k vodopádům, tak je úplně mokrý,“ popisuje Jiří Beran své zážitky.

Jaké vzpomínky má na Buenos Aires? Poslechněte si ze záznamu v Archivu pořadů.

tukan
autoři: zis , eh
Spustit audio