Jak to vidí21. září  2017 v 08:30  

Bohumil Pečinka: Hlavním tématem voleb bude slovo Babiš

Téma pro letošní volby? Bude to něco, co bych označil slovem Babiš, a to včetně (kladného i záporného) názoru na předsedu ANO, říká Pečinka - Foto:  ČTK, David Taneček

Téma pro letošní volby? Bude to něco, co bych označil slovem Babiš, a to včetně (kladného i záporného) názoru na předsedu ANO, říká PečinkaFoto:  ČTK, David Taneček

Volby do poslanecké sněmovny budou už o víkendu 20. a 21. října. Jak (a kdy) se voliči rozhodují? Proč tolik ztrácejí tradiční politické strany? Je naše demokracie „unavená“?

Voliči by se měli rozhodovat podle partajních programů, ale ty jsou si letos podobné jako vejce vejci. Vypadá to, že se bude volit podle lídrů. „Co vyzařují, jestli jsou osobností, nebo ne. Taky lidé podvědomě žádají jistotu, že je ochrání před nějakou nedefinovatelnou hrozbou,“ říká komentátor Bohumil Pečinka

„Bude to něco, co bych označil slovem Babiš, a to včetně (kladného i záporného) názoru na předsedu ANO,“ tipuje komentátor. Další část voličů pak bude volit z nostalgie. Dělá to tak celý život, tak proč to měnit. Pečinkovi to připomíná fandovství nebo „klubismus“. Jako u Sparty, Slavie nebo Baníku. Taky se nám zvětšuje skupina nerozhodnutých voličů. 

 

Host: Bohumil Pečinka. Témata: Jaká témata jsou (nebo budou) charakteristické pro podzimní volby? Jaký je rozdíl mezi volbami v Německu a u nás? Prezidentské projevy v OSN a jak řešit migraci? Moderuje Zita Senková.

Vložit na svůj web

Nepočítám, že by voliči nepřišli 

Všechny strany mají stejné 4 cíle:
1. Zvyšování platů
2. Nepřijetí eura
3. Migrace cizinců do ČR je nepřípustná
4. Stát by se neměl nějak dramaticky zadlužovat (což ale nekoresponduje se zvyšováním platů)

„Před čtyřmi roky se většina váhajících rozhodla asi týden před hlasováním, teď to vidím tak na tři dny.“ Co se ale stane těsně před říjnovým víkendem, je pořád „jen ve hvězdách“. „Bude hurikán? Spadne něco z vesmíru? Nebo je taky může ovlivnit jakákoli jiná nepředvídatelná záležitost? To teď opravdu nelze říct.“ Pečinka ale nepředpokládá, že by voliči k urnám nešli vůbec. 

„Volební účast pro tyto poslanecké volby nebývá nijak tragická. Je kolem 60 %, a to jsme na lepším evropském průměru. Navíc určitě zafunguje soutěživý moment, kdy lidé volí svého koně jako na dostizích.“ Proč ale ztrácejí podporu tradiční strany, a to nejen u nás? 

Krize tradičních stran? 

„Celosvětová krize je už dlouho, ale tradiční strany nedokázaly zareagovat. Když vidíte, že je to všude, musíte se přizpůsobit, jít vstříc a modernizovat.“ Dobře to zvládli rakouští lidovci, kteří stranu modernizovali „shora“ a pak oslovili protestní a nespokojené voliče. 

„V lidech roste protestní naladění, únava z tradičních demokratických postupů. Z dynamické demokracie se nám stal líný systém, kterému vládnou nikým nezvolení byrokraté.“ Pečinka by prý nikdy netipoval, že 27 let od pádu totality se vrátí negativní pohled na elity, které si žijí ve své bublině. 

Unavená demokracie? 

Nám pak vládne byrokratický kolos, který nezajímá a neřeší potřeby běžných lidí. „Demokracie se nám unavila, zbyrokratizovala a poskytla nadstandardně práv nad povinnostmi. Je to kolos na hliněných nohou. Tu zatáčku ale ještě může vybrat… Právě z ní ale vychází pro mnohé až nepochopitelné volební preference některých našich spoluobčanů.“ 

Pořad: Jak to vidí...  |  Stanice: ČRo Dvojka
Čas vysílání: pondělí-pátek a neděle 08:30; repríza pondělí-pátek 20:30  |  Délka pořadu: 27 minut  
 

Nové články v rubrice

Sledujte nás

Příběhy posluchačů

Další nabídka

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas