Břetislav Tureček: Proč naši politici mlčí o barbarském dobytí syrského města Rakka?

24. říjen 2017

Kolikrát jste už slyšeli, že takzvaný Islámský stát (IS) byl poražen? Mnohokrát. Podle zahraničněpolitického analytika je ale dobytí syrského města Rakka opravdu důležité. Vědí to i politici?

„Z hlediska boje proti IS je to důležitý krok. Před pár měsíci byl dobyt Mosul na severu Iráku, druhým centrem bylo syrské město Rakka,“ říká Břetislav Tureček. Ne všichni byli zabiti nebo se vzdali. Mnozí se přidali k nejrůznějším ozbrojeným frakcím, další se budou vracet do Evropy a dál škodit. „Takže až tak velké vítězství to není.“

Rakka dopadlo jako Aleppo

Moskva navíc obvinila mezinárodní koalici z barbarského bombardování. „Rusko si samozřejmě propagandisticky přisadí. Ale američtí a taky naši politici se podobně vyjadřovali hned po ruském, srovnatelně barbarském bombardování Aleppa v severozápadní Sýrii.“

Podle Turečka je tady ale jiný problém: Rakka byla spojenci vymazána z mapy. „Arabsko-kurdské milice s podporou americké armády sice vyhlásily, že bašta Islámského státu Rakka je na kolenou. Ve skutečnosti město srovnaly se zemí. Ze čtvrt milionu obyvatel nezbyl skoro nikdo.“

Logo

Moskva bombardování přirovnala k vyhlazení Drážďan v roce 1945. I v Rakce je až 90% budov neobyvatelných a zničena byla veškerá infrastruktura. Lidé se ani nemají kam vrátit. Součástí útočné koalice je i Česko. „To ohlušující mlčení našich politiků mne teď opravdu velmi překvapuje! Ale řekněme, že asi mají práci s volbami,“ zlobí se Tureček.


Jak velké území ještě IS ovládá? Asi čtvrtinu toho, které měl v čase největšího rozmachu. Nejdůležitější je západ provincie Anbár v Iráku a jihovýchodní část Sýrie podél řeky Eufrat. Z jedné strany na ně tlačí provládní milice a irácké jednotky, z druhé syrská armáda podporovaná Irákem a západní koalicí.

Co bude dál?

Změní se po dobytí dvou hlavních měst IS taky strategie jejich boje? „To můžeme opravdu čekat. Až dosud se totiž IS taky staral až o miliony civilních obyvatel. Nejenže bojovali, ale vybírali daně, udržovali v chodu státní správu a infrastrukturu, ač se tomu tady vysmíváme.“

To je podle Turčeka další otázka nejen pro naše politiky: „My jsme něco dobyli, zničili a rozvrátili, ale jak se o ně dál postaráme?“ Hrozí totiž další vlna migrace. „Možná nastal čas, abychom peníze, které jsme dali na zbrojení, použili na obnovu místní infrastruktury,“ dodává.

autoři: lup , Břetislav Tureček , zis
Spustit audio