Jak to vidí10. dubna  2018 v 08:30  

Cyril Höschl: Co se odehrává v hlavách těch, co spáchají rozšířenou sebevraždu, jako byla ta v Německu

Policie v západoněmeckém Münsteru 7. dubna 2018 - Foto: Fotobanka Profimedia

Policie v západoněmeckém Münsteru 7. dubna 2018Foto: Fotobanka Profimedia

Jak časté jsou sebevraždy, kdy pachatel cítí potřebu vzít s sebou i jiné osoby? Jedná se o pomstu společnosti, ve které se dotyční sebevrazi necítili komfortně?

V sobotu 7. dubna 2018 najel v německém Münsteru 48letý sebevrah Jens R. do hostů venkovní kavárny, z nichž dva zabil a 30 zranil. Před třemi lety, v březnu 2015, byl německý airbus naveden na skálu sebevrahem Andreasem Lubitzem i se 150 lidmi na palubě. 

„Co se odehrává v hlavách těch, co spáchají rozšířenou sebevraždu, se můžeme jenom domnívat, pakliže to sami nenapíší. Prvek určité zahořklosti vůči společnosti, která je tzv. v tom nechala, tady hraje určitou roli, ale u každého jinou,“ upozorňuje psychiatr Cyril Höschl

 

Host: Cyril Höschl. Témata: vyjednávání o nové vládě a protesty Milion chvilek demokracie; 75 let od vydání Malého prince Antoine de Saint-Exupéryho; co je štěstí a jak souvisí s penězi; rozšířená sebevražda v německém Münsteru. Moderuje Zita Senková.

Vložit na svůj web

Zeptat se nemůžeme 

„My už se jich potom nemůžeme zeptat, takže můžeme jen spekulovat. O pomstu proti společnosti jde spíš u asociálních činů namířených proti nevinným lidem: ať už jsou to teroristické činy nebo pouhá krutost, bezdůvodná, nemotivovaná, která může mít na pozadí zahořklost vůči společnosti.“ 

O rozšířených sebevraždách se psychiatři a psychologové podle Höschla nejčastěji dozvídají z historických dokumentů. Nejčastěji jde o případy, kdy matka páchá sebevraždu, a aby po ní nezůstaly děti, vezme je s sebou. Osobně se s takovým případem za 44 let setkal jen jednou. 

Časté to není 

„Časté to naštěstí není. Má to ale velkou publicitu, takže je to opticky zvětšeno. Je to tím, že se to vždycky nejdřív jeví jako vražda, pak se přijde na to, že to byla rozšířená sebevražda. A má to právě vinou usmrcení těch dalších osob obrovskou publicitu jako kriminální čin. Tuto percepci běžná sebevražda v očích veřejnosti nemá. Běžných sebevražd jsou stovky.“ 

Podle Höschla je nejznámější rozšířenou sebevraždou z historie opět jedna „německá“ – sebevražda bavorského krále Ludvíka. „Ten při utopení v jezeře vzal s sebou svého lékaře von Guddena. Alespoň tak se jeho záhadná smrt někdy interpretuje.“ Už za svého života byl Ludvík II. Bavorský zbaven svéprávnosti. 

Pořad: Jak to vidí...  |  Stanice: ČRo Dvojka
Čas vysílání: pondělí-pátek a neděle 08:30; repríza pondělí-pátek 20:30  |  Délka pořadu: 27 minut  
 

Nové články v rubrice

Sledujte nás

Příběhy posluchačů

Nejčtenější

Nikomu to neříkej!

Ke znásilnění 7letého kluka a 9leté holčičky nemuselo vůbec dojít. Kdyby…

Další nabídka

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas