Jak to vidí20. dubna  2017 v 08:30  

Cyril Höschl: I kdyby byla Modrá velryba jen hoax, pořád je to hra s ohněm

Krutost, násilí, bolest, to vše děti přitahuje. Po počátečním šoku je to ale může negativně inspirovat, říká psychiatr - Foto: Free Digital Photos

Krutost, násilí, bolest, to vše děti přitahuje. Po počátečním šoku je to ale může negativně inspirovat, říká psychiatrFoto: Free Digital Photos

Sociální sítě a média jsou dnes plné informací o nebezpečné hře Modrá velryba. Cílená je hlavně na děti, které má dovést k sebepoškozování nebo k sebevraždě.

Informaci zveřejnila Policie ČR, ale podle všeho zřejmě sama naletěla na hoax (falešnou zprávu). Tvrdí, že se k nám Modrá velryba dostala z Ruska, kde už mělo spáchat sebevraždu na 120 dětí. „Asi je to opravdu podvrh. To ale neznamená, že i zmínka o hře není nebezpečná,“ upozorňuje Cyril Höschl

 

Host: Cyril Höschl. Témata: Je hra Modrá velryba hoax a jak hodně je nebezpečná? Jak hodně je reálné vytvoření nových center duševního zdraví v celé ČR? Jak jsme na tom v destigmatizaci duševních poruch? Moderuje Zita Senková.

Vložit na svůj web

„Její šíření považuji za velmi závažné. Může mít neblahé důsledky.“ Dospívající děti, na které „hra“ míří, jsou totiž psychologicky nesmírně chytlavé. „Krutost, násilí, bolest, to vše je nesmírně přitahuje. Jako magnet. Po počátečním šoku je to ale může inspirovat. Třeba i ke snaze vyrovnat se těm ostatním.“ 

Princip Modré velryby:
Kurátor dává prostřednictvím sociálních sítí mladému člověku asi 40 různých úloh podle předepsaného scénáře. K těm posledním patří sebepoškozování a pak i sebevražda.

Neštěstí přitahuje 

Podobné je to i u dospělého. Pokud jste svědkem dopravní nehody, první věc, co uděláte je, že se tam koukáte. Dospívající je nebezpečím přitahován ještě víc. Na stejném principu funguje i móda: to, proč všichni puberťáci nosí čepice s kšiltem dozadu nebo kalhoty „na půl žerdi“. 

Jak se puberťáci chovají? 

„Mají sklon k uniformitě. Paradoxně ve vzdoru vůči uniformitě svých rodičů jsou uniformní ještě víc. To celé (a pod vlivem šíření informací o hře) může vést až k tomu, že někdo opravdu spáchá sebevraždu.“ Na stejném principu se šíří i násilí, šikana, ponižování spolužáků nebo nenávist k ostatním. 

Medializace Modré velryby má prý ještě další důsledky. Ten pozitivní donutil vyděšené rodiče, aby se vůbec zajímali o své potomky u počítačů. Negativní je podle Höschla popularizace hry/hoaxu, což byl jistě záměr autorů. 

Pořad: Jak to vidí...  |  Stanice: ČRo Dvojka
Čas vysílání: pondělí-pátek a neděle 08:30; repríza pondělí-pátek 20:30  |  Délka pořadu: 27 minut  
 

Nové články v rubrice

Sledujte nás

Příběhy posluchačů

Další nabídka

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace