Cyril Höschl: Morálka politiků? I pár nezdaněných kabelek Jany Nagyové vedlo k pádu vlády, ale dnes...

15. květen 2018

Jaká je morálka a etika politiků? Měli by být morálnější než běžní občané? A nejsou náhodou?

Návrh koaliční smlouvy ČSSD a ANO obsahuje i pojistky pro případ odsouzení Andreje Babiše za dotační podvod. „Je smutné, že jsme se dostali do situace, kdy se na nejvyšší politické úrovni řeší trestní kauzy prominentní politiků. To je něco, co jsme si ještě nedávno neuměli ani představit. I když se na politickou scénu dostali lecjací kujóni,“ myslí si psychiatr Cyril Höschl.

„Vždyť i těch pár nezdaněných kabelek Jany Nagyové vedlo k pádu vlády. Dávno před tím, než to nějaké soudy začaly řešit. A vlastně dodnes nikdo odsouzen není. Tehdejší pád vlády nikomu nepřišel anomální. Teď jsme se posunuli. Kdyby vládl Petr Nečas a Jana Nagyová byla šéfová kanceláře dneska, tak by možná i po odsouzení byla, já nevím, třeba poradkyní prezidenta.“

Překvapivé výsledky průzkumu

Agentura CVVM už přes 15 let zkoumá názory veřejnosti na morálku politiků. Dosud se v průzkumech zhruba na 60 % respondentů vyslovovalo pro přísnější posuzování politiků. V současnosti si to ale myslí zhruba jen polovina dotázaných. Měli by být politici morálnější než my?

„Jednoduchá odpověď je, že ano, že by měli být příkladem, že by na ně měla být přísnější kritéria. Ale při bližším ohledání zjistíme, že je ta věc poněkud zamotanější,“ uvažuje Höschl. „Úplně by stačilo, kdyby politici byli aspoň tak mravní jako většina populace.“

Účelová etika a morálka

Logo

Musíme se totiž ptát: Co je morálka a etika? Jde o etiku v kantovském slova smyslu? Deontologickou? Kdy víme, co se má a co ne? Anebo jde o etiku utilitární, účelovou: tj. dobré je to, co vede k dobrým koncům? „Druhý případ už není tak jednoduchý.“

Höschl dává i příklad: „Třeba zachráníme pět životů tím, že nějakého zločince, který je ohrožuje, zabijeme. Tím pádem jsme zhřešili ve smyslu kantovské, deontologické etiky, protože jsme zabili, ale zabili jsme, abychom zachránili pět lidí. Čili kritérium už je ten účel.“

Pro blaho lidu

„V prvním případě hrozí fanatismus, ve druhém motto, že účel světí prostředky. Většina politiků se chová pragmaticky, účelově. Takže jejich etika je etika výsledku, ne chování, toho, co se tím sleduje. Blaho pro lid. A za tím účelem se zavírají oponenti, cenzurují se noviny, řídí se stát jako firma... A někde mezi tím je nějaká rozumná hranice.“

autoři: zis , Cyril Höschl , rota
Spustit audio