Cyril Höschl: Proč je přirozenější jízda vlevo a proč tak nejezdíme

5. červenec 2018

U nás na silnicích platí jízda po pravé straně, v Anglii se ale jezdí na straně druhé. Proč se vůbec jezdí vlevo? Podle některých je prý jezdit na opačné straně než u nás přirozenější. Co se za tím skrývá?

Kolem jízdy vlevo je podle Cyrila Höschla mnoho spekulací. Sám ale přiznává, že jízda vlevo dává větší smysl. „Vyvinulo se to historicky ze situace, kdy se jezdci na koních na cestě vzájemně míjeli. A protože drtivá většina lidí jsou praváci, měli meč po levé straně, aby ho mohli pravou rukou tasit.“


O letních prázninách vám kromě běžného vysílání průběžně přinášíme speciální editorský výběr témat z pořadu Jak to vidí za poslední rok.

„A když bylo zapotřebí srazit nepřítele, který jel proti vám, bylo zapotřebí jet vlevo od něj, aby se právě pravou rukou mohlo sáhnout pro meč v levém toulci a seknout. Stejnou potřebu měl ten proti vám, a proto musel jet také vlevo, protože také šermoval pravou rukou.“

Höschl připomíná ještě jeden moment: odzbrojit nepřítele na cestě znamená především vzít mu onen meč. A proto bylo dobré mít meč na „bezpečnější“ straně, tj. někde u zdi nebo u křoví. Z toho tedy vyplývá, že na pozadí jízdy vlevo je pravorukost. Jízda vlevo se později přenesla i na řízení aut.

Změna přinesla problémy

Se změnou na jízdu vpravo ale podle psychiatra došlo k několika nelogičnostem. „Když se ještě i u nás za první republiky jezdilo autem vlevo, zavedlo se pravidlo pravé ruky. Tedy že na křižovatce má přednost ten, kdo přijíždí zprava. Protože když jedete vlevo, tak vidíte za roh doprava lépe, než když jedete vpravo u zdi a nevíte do poslední chvíle, co vás čeká.“

„Jízda se ale přeměnila a pravidlo pravé ruky zůstalo. A trochu to v pravidlech nepochopitelně drhne,“ uzavírá Höschl. Jedno z pravidel světa je, že jezdit vlevo je přirozenější. I když dnes kromě Velké Británie, Austrálie a několika zemí v Asii už všichni jezdí vpravo.

autoři: zis , Cyril Höschl , jra
Spustit audio