Jak to vidí30. ledna  2015 v 08:30  

David Storch: Prolomit limity? Těžba je pro přírodu spásou. A Bílina už je stejně celá přeoraná!

Území dolu Bílina je neobydlené - Foto: Wikimedia Commons

Území dolu Bílina je neobydlenéFoto: Wikimedia Commons

Těžařské společnosti i hornické odbory tlačí na prolomení územních limitů pro těžbu hnědého uhlí na severu Čech. S rozšířenou těžbou by se prý dalo začít v roce 2021. Z ekologického hlediska není situace jednoznačná.

„Těžba je v mnoha ohledech pro naši přírodu spásou. Představuje narušení. A narušení jsou pro přírodu ozdravná, sebezáchovná,“ uvažuje biolog-ekolog David Storch. 

 

Host: biolog a ekolog David Storch. Mají se prolomit těžební limity na severu Čech? Čemu bude prospěšný návrat divokých koní do přírody? Lze kolaps společnosti opravdu předvídat?Moderuje Zita Senková.

Vložit na svůj web

Připouští, že doly představují nejdříve hlavně jizvu v krajině. Když ale později výsypky spontánně zarostou, stane se z nich biotop pro mnoho organismů. „Dnes víme, že opuštěné oblasti po těžbě jsou biologicky unikátní a zajímavé.“ 

Podle ředitele Centra pro teoretická studia UK a Akademie věd ČR Storcha těžba přírodu ohrožuje relativně méně. Mnohem horší je problém vysidlování vesnic a sociální důsledky. Záleží tedy hlavně na tom, kde přesně limity prolomit. 

Bílinu prolomit! 

Momentálně jsou v centru zájmu dva doly. Důl Bílina a důl Československé armády. V případě dolu Bílina prý situace vypadá relativně neškodně, protože se mluví o obrovském území mezi Bílinou a Litvínovem, které není obydlené. 

Varianty podle MPO ČR:
- úplné zachování limitů
- úplné prolomení limitů
- prolomení jen na dole Bílina (patří ČEZ)
- prolomení na dole Bílina (ČEZ) a částečně i na dole Českoslovesné armády (Severní energetická)

„Už je stejně úplně přeorané, přeměněné. To už není normální krajina. Nicméně to je krajina docela zajímavá biologicky,“ hodnotí profesor Storch. „Těžba část té krajiny zničí, ale zároveň dá možnost vzniku zase něčeho nového a ty nově odkryté plochy jsou biologicky cenné.“ 

Věštby a propaganda 

Prolomení limitů u dolu Bílina by tedy neměl být větší problém, ani ekologický ani demograficko-sociální. I když Storch připouští, že nedokáže „úplně odfiltrovat propagandu a PR ČEZ od objektivních informací“. A že z principiálního hlediska je prolomení předem stanovených dohod „ošemetné“. 

Potřebujeme ale vůbec další hnědé uhlí? Těžko říct. Těžko říct i, kdo se v tom vyzná. Kdo odhadne, jaká bude skutečně energetická situace za 10 nebo 15 let? „To je čiré věštění,“ uzavírá Storch. 

Lom Bílina - Foto:  Český rozhlas

Čemu bude prospěšný návrat divokých koní do přírody? Lze kolaps společnosti opravdu předvídat? Poslechněte si ze záznamu v iRadiu. 

Pořad: Jak to vidí...  |  Stanice: ČRo Dvojka
Čas vysílání: pondělí-pátek a neděle 08:30; repríza pondělí-pátek 20:30  |  Délka pořadu: 27 minut  
 

Nové články v rubrice

Sledujte nás

Příběhy posluchačů

Nejčtenější

Hans-Jörg Schmidt: Co rozhodne druhé kolo prezidentských voleb?

V prvním kole zvítězil Miloš Zeman, v tom druhém se o Hrad utká s akademikem Jiřím Drahošem. Podle novináře...

Další nabídka

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace