David Storch: Výsledky prezidentských voleb v Česku a USA jsou si až překvapivě podobné

1. únor 2018

Pár dní po volbách se nejvíc mluví o rozdělené společnosti. Ekologovi ale připadá zajímavější těsnost konečných výsledků nebo podobnost s těmi americkými.

„Americké prezidentské volby, Brexit a teď i naše prezidentské volby dopadly velmi těsně, a to asi ne náhodou. Nikdo mi nedokázal vysvětlit proč. Ani sociolog nebo teoretik her,“ říká David Storch. Americké i ty naše výsledky pak vidí velmi podobně.

Zeman vs. Trump

„Na první pohled se zdá, že u nás vyhrál konzervativní politik, kterému oponenti vyčítají dokonce i zpátečnictví. Trump by měl být úplně jiný, nabízel přece změnu. Když se ale podíváte podrobně, tak ta změna byla směrem ke staré dobré Americe. Takže vlastně stejný konzervatismus jako u nás. Jen v novém hávu.“

Storch upozorňuje, že Trump volby vyhrál podle docela složitého systému. „Kdyby se počítaly pouze hlasy, vyhraje Hillary Clintonová. Frustrace Američanů musela být mnohem větší, než je teď tady. My máme z toho pohledu spravedlivější systém, protože se všechny hlasy jednoduše sečtou.“

Nehlasovala celá třetina

I když prezident ČR má odlišné pravomoci než prezident USA, měly naše volby obrovský emoční náboj, a to hlavně kvůli nedávným parlamentním volbám. Právě proto prý ty prezidentské vzbudily víc vášně a vzrostla i role prezidenta. „Tyto volby dopadly těsně úplně stejně jako v USA. Konečný rozdíl je vlastně jen statistická fluktuace.“

Zapomínat nesmíme ani na ty, co k volbám vůbec nešli. „Nedá se s jistotou říct, že by polovina lidí volila Miloše Zemana. Volila ho třetina a další třetina nehlasovala. Proč, to ale nevíme. Snad protože nevolí nikdy, snad pro ně nebyl přijatelný ani jeden kandidát.“

Donald Trump v Davosu

Rozdělené Česko?

Samotné rozdělení společnost ekologa moc netrápí. „Volby rozdělují společnost docela pravidelně, ale to neplyne pouze z voleb. Lidé jsou rozděleni na základě vzdělání, typu práce nebo třeba generačně. Rozdělení je pro mne spíš klišé než problém. Rozpory by tu byly, i kdyby to dopadlo 60:40.“

„Otázka, proč ale všude končí půl na půl, to tak triviální odpověď nemá.“ Ekologovi z toho vychází ještě jedna zajímavost: o konečném výsledku nerozhoduje reálný poměr voličů obou stran. „Rozhodující je intenzita a množství financí, které jdou do jednotlivých kampaní.“

autoři: lup , zis , David Storch
Spustit audio