Drážďany dřív působily depresivně. Dnes jsou moderním městem

22. červenec 2014

Do Drážďan se v dobách NDR jezdilo hlavně za levnými nákupy. Dnes tam táhne spíš kultura, pohodová atmosféra a historie, ve které jsou i české stopy.

Václava Lukse, dirigenta a uměleckého vedoucího souboru Collegium 1704, do Drážďan přivedla už v dětství láska k historii. Tehdy ale město vypadalo jinak než dnes. Události 2. světové války tam ještě byly patrné.

„Působilo trochu depresivně, ale já miloval obrazy, takže návštěva Zwingeru pro mě byla obrovským zážitkem,“ vzpomíná.

Dotek přírody

„Je prosvětlené nově zrekonstruovanými ulicemi a kavárničkami. Labské louky jsou chráněným územím a zónami klidu. Je to dotek přírody uprostřed velkoměsta a vřele je doporučuji.“

Oblíbeným místem Václava Lukse je Saská zemská knihovna. „Tam uchovávají díla našeho největšího barokního skladatele Jana Dismase Zelenky, který v Drážďanech působil většinu svého tvůrčího života. Z toho osobního doteku mi běhá mráz po zádech.“

Saská knihovna vs. Kaplického blob

Samotná knihovna je supermoderní budovou a soudobým chrámem vědění. „Je to symbol toho, jakou váhu přikládají v Německu vzdělávání. Já si přitom vždycky vzpomenu na hádky kolem Kaplického knihovny a diskuse, jestli u nás vůbec potřebujeme novou knihovnu.“

V Německu prý už dávno pochopili, že investice do kultury a vzdělávání nejsou vyhozené peníze. „Pokud to nechápou politici, můžeme nad tím pokrčit rameny. Ale zarážející je, že u nás to nechápe ani veřejnost.“

Učebnice barokní architektury

Drážďany, Frauenkirche

Anenský kostel je jedním z míst, která jsou v Drážďanech úzce spjata s koncertním životem. „Je to prostor s úžasnou akustikou. A pro hudbu, kterou provozujeme, je to to nejlepší místo. Troufám si dokonce říct, že vhodnější než slavnější Frauenkirche.“

Drážďany jsou především synonymem barokní krásy. V čem je jeho poselství pro 21. století?

„Má dva zásadní aspekty: nekompromisní uměleckou kvalitu a sdělnost. A to je v umění zásadní. Protože k čemu je umění, kterému nikdo nerozumí. A k čemu je to, které se podbízí, a proto ztrácí na hodnotě.“

Jaké další pamětihodnosti stojí za návštěvu? Jaké je Lipsko? Jaký styl má Berlín? Poslechněte si v iRadiu.

autoři: zis , eh
Spustit audio