Eduard Stehlík: Přes média mohou teroristé jedním útokem zasáhnout celý svět. Je to psychologická válka

4. leden 2017

Teroristické útoky v loňském roce zasáhly i dosud klidné části světa, například Belgii nebo Německo. Přinese rok 2017 zlepšení bezpečnostní situace?

„Všichni by asi chtěli slyšet, že bude líp. Lépe ale ještě nějakou dobu určitě nebude,“ říká vojenský historik Eduard Stehlík. „Některé oblasti jsme podcenili, to ale není nic nového. Winston Churchill už někdy v roce 1936 řekl, že podceňování nebezpečí a neschopnost hrozbu včas eliminovat je v lidských dějinách neustále se opakující chyba.“

K čemu jsou hlídky se samopaly?

Odpovědí bývají hlídky se samopaly. „Ještě před pár lety bych si těžko představil, jak tíživě můžou na člověka působit bezpečnostní opatření a všudypřítomní vojáci se samopaly v centru Evropy. Když například v Bruselu chcete přejít z nádraží na letiště, tak jen samotný vstup trvá přes hodinu a půl.“

Útok na celý svět

Navzdory všem těmto opatřením ale k útokům stále dochází. „Při následném vyšetřování často zaznívá, že se jednalo o člověka, který byl v hledáčku zpravodajských služeb. Je ale třeba si uvědomit, že tito lidé často provedou útok bez koordinace. A pak se jen na videu přihlásí k Islámskému státu, aby se stali slavnějšími. Anebo Islámský stát k nim.“

Psychologická válka

„Je to psychologická válka. Svět se díky médiím zmenšil a jediný teroristický útok během pár minut zasáhne celý svět. A to teroristé chtějí. Vedle vraždění konkrétních osob jim především jde o rozsévání strachu a propagaci vlastního násilí a zrůdnosti.“

autoři: zis , Eduard Stehlík , ert
Spustit audio