Jak to vidí13. dubna  2016 v 08:30  

Erik Best: Barack Obama je pro mne George Bush light

Podle Obamy Američané nemohou hrát úplně všude roli světového policisty. Na druhou stranu sám ani nedokážu pořádně spočítat, kde všude vede nějakou válku, říká ErikBest - Foto: CC0 Public domain

Podle Obamy Američané nemohou hrát úplně všude roli světového policisty. Na druhou stranu sám ani nedokážu pořádně spočítat, kde všude vede nějakou válku, říká ErikBestFoto: CC0 Public domain

Americký prezident se pomalu loučí, a tak i bilancuje. Novináře a nakladatele ale jeho ohlédnutí za dvojnásobným volebními obdobími od roku 2009 docela nadzvedlo ze židle.

Barack Obama například přiznal, že jeho nevětší chybou bylo selhání v Libyi po pádu režimu Muammara Kaddáfího. Samotný vojenský zásah z roku 2011 ale označil za správný. Letos v březnu do Tripolisu dorazila nová libyjská vláda podporovaná OSN, zatím ale úspěch neslavila.  

 

Novinář Erik Best. Témata: proč americký prezident něco jiného říká a dělá, má být Ukrajina součástí EU, je Rusko větší hrozbou než terorismus, proč musí ministr financí bojovat proti supům z Londýna o zachování černouhelné těžby na Ostravsku? Moderuje Zi

Vložit na svůj web

„Myslím, že prezident Obama je takový George Bush light. Amerika za jeho prezidentování se ve vojenských konfliktech totiž chovala podobně, jen s méně vojáky. A tak to není tak moc vidět,“ říká Erik Best. Taky podle něj není občas moc jasné, co vlastně prezident kritizuje. 

Američan není světový policajt 

Určitě chce vysvětlit své kroky, ale taky občas mluví jako jeho „zarytý nepřítel“ Vladimir Putin. Největší zlo pak podle něj napáchal jeho předchůdce Bush. Američané podle Obamy nemohou hrát úplně všude roli světového policisty. 

Čtěte také: Erik Best: Pokud se Barack Obama rozhodne zaútočit na Sýrii, pak teprve poznáme, co je to krize

„Sám ale ani nedokážu pořádně spočítat, kde všude Obama vede nějakou válku. Podle mě je jich až sedm. Měl by být kritický i k vlastním krokům,“ myslí si Best. Američané podle něj konečně pochopili, že musí svou zahraniční politiku změnit. A nejde jen o vojenské zásahy, ale i o ekonomiku a diplomacii. 

Svět čeká na změnu. Opět... 

Syrský prezident Bašár Asad už zřejmě tak Americe nevadí. Sýrii má teď v rukou stejně Rusko - Foto: Wikimedia Commons, Wikimedia Commons CC-BY-3.0, Fabio Rodrigues Pozzebom / ABr

Syrský prezident Bašár Asad už zřejmě tak Americe nevadí. Sýrii má teď v rukou stejně RuskoFoto: Wikimedia Commons, Wikimedia Commons CC-BY-3.0, Fabio Rodrigues Pozzebom / ABr

Změna čeká i Sýrii. Zrovna dnes tam probíhají volby organizované prezidentem Bašárem al-Asadem. Paralelně by měly pobíhat také jednání o syrském příměří i v Ženevě, organizované OSN. Podle Besta už musí být snad každému jasné, že v Sýrii hájí každý vlastní zájmy. 

„Teď to tam řídí Rusko a USA to přijalo. Pokud se tam teď jen upevní Asadova pozice, tak tam asi i zůstane. A na stejném bodu mrazu pak zůstanou i vztahy s Ruskem.“ Nezmění se tak ani evropské a americké sankce proti Rusku. Kdyby se ale mělo USA v Sýrii navrch, změnila by se prý i protiruská evropská politika. 

Rusko je větší hrozbou než IS? 

Nejvíc americkému novináři ale leží v žaludku výrok předsedy vojenského výboru NATO Petra Pavla, podle kterého je Rusko pro svět větší hrozbou než terorismus a extrémismus. „Tak proč se pak v Sýrii s takzvaným Islámským státem vůbec bojuje?“ ptá se Erik Best. 

Více si poslechněte ze záznamu v Archivu pořadů. 

Pořad: Jak to vidí...  |  Stanice: ČRo Dvojka
Čas vysílání: pondělí-pátek a neděle 08:30; repríza pondělí-pátek 20:30  |  Délka pořadu: 27 minut  
 

Nové články v rubrice

Sledujte nás

Příběhy posluchačů

Další nabídka

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas