Erik Best: Islámský stát představuje hrozbu. Ale ne takovou, jak o tom mluví politici

30. prosinec 2014

Poslední vydání pořadu v tomto roce patřilo ohlédnutí za událostmi minulého roku a konkrétně za válkami roku 2014, ať už byly horké, studené nebo kybernetické.

Podle novináře Erika Besta máme na světě za jeden rok 7-8 nových válek. Některé můžeme nazvat horkými, jako Irák, Sýrie nebo Ukrajina.

Mezi ty další patří rasové nepokoje v americkém Fergusonu, studená válka s Ruskem, nová ropná válka s Íránem, Venezuelou a Sýrií a pak taky kybernetická válka se Severní Koreou.

Největší hrozba

Největší riziko představuje podle Bílého domu a českého premiéra Sobotky Islámský stát. „Představuje hrozbu, ale myslím, že ne takovou, jak o tom mluví politici. Závažnější je pro mě studená válka s Ruskem. Je to riziko pro Českou republiku a situace může mít fatální následky pro určité české firmy.“

Čtěte také

Podle Erika Besta není úplně jasné, čeho chtějí aktéři těchto válek dosáhnout. „Mají společnou jednu věc: figuruje v nich USA.“

Dobrá zpráva

Jednou z dobrých zpráv je možný konec studené války mezi USA a Kubou. „Je to část plánů prezidenta B. Obamy, který slíbil už v roce 2008, že s tím embargem něco udělá.“

Kuba je podle amerického novináře příkladem správnosti výroku prezidenta M. Zemana o tom, že embarga nefungují. „Politika otevření se je určitě správná. Nepochopil jsem ale výrok prezidenta Obama, který řekl, že politika J. F. Kennedyho selhávala celá desetiletí. Jak v tomto světle máme chápat fakt, že stejná politika teď platí pro Rusko?“, ptá se Erik Best.

Jak se USA divá na ekonomickou krizi v Rusku? Jak chápat protesty ve Fergusonu? Poslechněte si ze záznamu v iRadiu.

autoři: Miroslav Dittrich , eh
Spustit audio