Jak to vidí11. září  2017 v 08:30  

Erik Best: Máme nové důkazy o teroristických útocích z 11. září 2001?

Já už ale takových deset let tvrdím, že to ještě může být velká rána pro samotnou Ameriku. Je tam tolik nevyjasněných otázek, říká Erik Best o útocích na USA - Foto: Mark Yokoyama, zdroj: Flickr,  CC BY-NC-ND 2.0

Já už ale takových deset let tvrdím, že to ještě může být velká rána pro samotnou Ameriku. Je tam tolik nevyjasněných otázek, říká Erik Best o útocích na USAFoto: Mark Yokoyama, zdroj: Flickr, CC BY-NC-ND 2.0

Věděla FBI o útocích na newyorská dvojčata dva roky dopředu? Pomáhalo s nimi velvyslanectví Saúdské Arábie? Přinesou žaloby Američanů další fakta? A podaří se někdy odhalit identitu 1112 obětí?

Šestnáct let po teroristických útocích na New York má vzpomínka na oběti další význam. „Loni totiž americký kongres schválil zákon, podle kterého může každý občan USA zažalovat cizí stát, který podle jeho názoru pomáhal spáchat teroristický čin,“ říká americký novinář a vydavatel Erik Best.  

 

Host: Erik Best, americký novinář. Témata: Budou podzimní volby přelomové? 16 let od teroristického útoku na USA. Je politika Donalda Trumpa demokratická nebo republikánská? Moderuje Zita Senková.

Vložit na svůj web

Dřív měly cizí státy imunitu a jednotlivec je zažalovat nemohl. Nyní žalobu na Saúdskou Arábii podala už nejméně tisícovka rodin. „Podle mých informací Arabové měli dokonce utratit až 25 milionů dolarů, aby zákon zablokovali. Ona se s ním otevírá Pandořina skříňka.“ S žalobami se totiž objevují nová fakta. 

Nová fakta? 

Samotná FBI nedávno zveřejnila 18 ještě nepublikovaných fotografií. „Já už ale takových 10 let tvrdím, že to ještě může být velká rána pro samotnou Ameriku. Je tam tolik nevyjasněných otázek… Jen čekám, kdy někdo přijde s otázkou, jestli se o teroristických útocích taky dopředu nevědělo.“ 

Nasvědčuje tomu další nedávno publikovaná informace, že velvyslanectví Saúdské Arábie pomáhalo s testem útoku. „Zkoušeli to prý dva roky před 11. zářím. Člověk se ale musí zamýšlet i nad tím, odkud tyto důkazy pocházejí a jestli jsou vůbec důvěryhodné,“ upozorňuje Best. 

Vědělo se o útoku dopředu? 

„Věděla o útocích FBI dva roky dopředu? Tahle otázka nakonec může pěkně zahýbat i s finančními trhy.“ Útoky 19 teroristů islamistické al-Káidy Usámy bin Ládina stály život 3000 obětí. Dalších 160 záchranářů později podlehlo onkologickým nemocem po nadýchání karcinogenů v plamenech budov. Stále zbývá identifikovat 1112 lidí. 

11. září 2001, deset let poté. - Foto: Jason Powell, flickr.com   ,  CC BY-NC 2.0

Pořad: Jak to vidí...  |  Stanice: ČRo Dvojka
Čas vysílání: pondělí-pátek a neděle 08:30; repríza pondělí-pátek 20:30  |  Délka pořadu: 27 minut  
 

Nové články v rubrice

Sledujte nás

Příběhy posluchačů

Další nabídka

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas