Erik Best: O co jde v Olomoucké kauze? O ovládnutí policie. Operace Vidkun byla politická chyba

Nestojí Andrej Babiš za Olomouckou kauzou už od začátku? - Foto: Filip Jandourek

Nestojí Andrej Babiš za Olomouckou kauzou už od začátku?Foto: Filip Jandourek

Ivan Bílek končí v čele Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS). Na jeho hlavu se snesla ostrá kritika kvůli tzv. Olomoucké kauze. Proč tak najednou všichni chápou, že Bílek selhává?

„Spíš než o válku policistů tu jde o válku politiků,“ myslí si novinář Erik Best. „Na jedné straně Andrej Babiš, na druhé Milan Chovanec a někde uprostřed byl pan Bílek a shodou okolností i premiér Sobotka.“ Bílek je totiž podřízený právě premiérovi. 

 

Host: novinář Erik Best. Témata: O co jde v Olomoucké kauze? Proč rezignoval šéf GIBS? Přispěla dvouletá intervence ČNB k růstu naší ekonomiky? Zrodila se první reálná šance na vyřešení syrského konfliktu? Moderuje Zita Senková.

Vložit na svůj web

Babišův vliv 

GIBS byla úmyslně vydělena z ministerstva vnitra a odstřihnuta od policie. Z úřadu byl Bílek ale nakonec vyštván Babišem a Chovancem. „Babiš velice dobře pochopil, o co jde v Olomoucké kauze. O ovládnutí policie. Otázka je, do jaké míry to byl cíl od začátku. A jestli za tím celou tu dobu nestál Babiš.“ 

Babiš chtěl Bílkovu rezignaci už první den. Na rozdíl od Chovance. Ten prý až na poslední chvíli pochopil, o co Babišovi skutečně jde. A protože on sám nechtěl být odstraněn, tlačil na Bílka. Nakonec právě Chovancův tlak byl tím rozhodujícím pro Bílkovu rezignaci. 

Důkazy chybí 

„Nemáme konkrétní důkaz, že by se Bílek v Olomoucké kauze nechoval tak, jak měl. Mediální tlak je ale takový, že si dnes každý myslí, že byl špatný ředitel.“ Důvody zatím nebyly přesně artikulovány. Poslanec Daniel Korte, stálý člen pro kontrolu GIBS, dokonce před pár dny řekl, že nevidí potřebu Bílkovy rezignace. 

Sami poslanci spekulují, že Babiš chce mít na GIBS svého člověka. Aby si zajistil beztrestnost. „To jsou docela silná slova,“ hodnotí Best. Zatím je nejasné, kdo bude novým šéfem GIBS. Oficiálně by ho měl jmenovat premiér na návrh vlády. 

Tlak na ČSSD 

„Babišova Mladá fronta dnes na první stránce napsala, že při současných zvyklostech by právo na jmenování šéfa GIBS měl mít jiný koaliční partner než ten, kdo má ministerstvo vnitra.“ Podle Besta je to evidentní tlak na ČSSD, aby umožnila Babišovi jmenovat nového šéfa. 

Nakonec tak prý jde v celé kauze o to, kdo bude mít vliv na policii. „Nejsem si jistý, kdy to začalo. Ale myslím, že to poznáme brzy. Bude zajímavé sledovat i to, kdo mezitím bude GIBS řídit,“ dodává Best. 

Kdo by měl dohlížet na BIS, GIBS, Kobru? Poslechněte si ze záznamu v iRadiu. 

Pořad: Jak to vidí...  |  Stanice: ČRo Dvojka
Čas vysílání: pondělí-pátek a neděle 08:30; repríza pondělí-pátek 20:30  |  Délka pořadu: 27 minut  
 

Nové články v rubrice

Sledujte nás

Příběhy posluchačů

Další nabídka

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas