Jak to vidí6. června  2018 v 08:30  

Erik Best: Pokud nebude postoj ČSSD úplně jasný, bude síla komunistů ještě větší

Komunisté počítají s tím, že podpoří vznik menšinové vlády hnutí ANO a sociální demokracie a budou ji tolerovat - Foto: Filip Jandourek

Komunisté počítají s tím, že podpoří vznik menšinové vlády hnutí ANO a sociální demokracie a budou ji tolerovatFoto: Filip Jandourek

Na den přesně půl roku poté, co jej prezident Miloš Zeman jmenoval premiérem poprvé, bude dnes Andrej Babiš podruhé pověřen sestavením vlády. Má nyní reálnější šanci uspět a získat důvěru Poslanecké sněmovny?

„Andrej Babiš má jednak něco už vyjednáno, ale možná ještě důležitější je, že má programové prohlášení, které může fungovat, i kdyby účast ve vládě neprošla v referendu ČSSD,“ myslí si novinář Erik Best

Zatím se ale zdá, že vnitrostranické referendum menšinovou koalici s podporou komunistů podpoří. „Z mého hlediska je největší současná otázka, jestli pan prezident souhlasí s tím, aby byl Miroslav Poche ministrem zahraničí,“ říká politický analytik. 

 

Host: Erik Best. Témata: sestaví Andrej Babiš vládu s důvěrou; kandidát amerických demokratů jako konkurent Donalda Trumpa; vliv bývalý strategický poradce Steva Bannona na Donalda Trumpa. Moderuje Zita Senková.

Vložit na svůj web

Boj o jmenování Miroslava Pocheho 

Miloš Zeman už dopředu prohlásil, že Pocheho jmenovat odmítá. Zatím není jasné, jestli ho Babiš vůbec jako člena vlády navrhne. Na druhé straně ČSSD tvrdí, že na jeho jménu trvá. 

„Je tam obrovský potencionální boj a nakonec to může dopadnout i tak, že Poche jmenován nebude a určitá skupina uvnitř ČSSD vedená nejspíš panem Chovancem řekne, že za takových podmínek do vlády nepůjde. Pak by nastal boj v parlamentu,“ uvažuje Erik Best. 

Europoslanec Miroslav Poche - Foto: Filip Jandourek

Europoslanec Miroslav PocheFoto: Filip Jandourek

Miloši Zemanovi vadí Pocheho názory na zahraniční politiku, na otázky migrace i na vztah s Izraelem. Neoficiálním důvodem by mohla být i jeho podpora Jiřího Drahoše v prezidentské volbě nebo jeho obchodní vztahy. 

„Osobně zatím nevidím důvod, proč by z profesionálního hlediska neměl být Miroslav Poche dobrým ministrem zahraničí,“ dodává Erik Best. 

Podpora komunistů 

Komunisté počítají s tím, že podpoří vznik menšinové vlády hnutí ANO a sociální demokracie a budou ji tolerovat. Jejich požadavky mají být uvedeny v dokumentu o toleranci mezi ANO a KSČM. ČSSD zatím o žádnou konkrétní písemnou dohodu s komunisty neusiluje. 

„Otázka je, co znamená tolerance. Ve hře jsou různé kombinace možností a klíčová otázka je, jak se k tomu postaví ČSSD. Komunisté mohou doufat, že pokud to nebude v rámci ČSSD úplně jasné, bude jejich síla ještě větší.“
Erik Best

Tématem ve vztahu ke komunistické podpoře nové vlády je také otázka zdanění církevních restitucí. „Babiš říká, že církevní restituce byly předražené o 54 miliard a to je argument, na který voliči slyší. Nejsem si ale jistý, jestli nakonec zdanění bude odsouhlasené. Pokud totiž bude vláda sestavena do 10. července a Senát nestihne navrhnout zákon, může to dopadnout jinak," uzavírá politický analytik. 

Pořad: Jak to vidí...  |  Stanice: ČRo Dvojka
Čas vysílání: pondělí-pátek a neděle 08:30; repríza pondělí-pátek 20:30  |  Délka pořadu: 27 minut  
 

Nové články v rubrice

Sledujte nás

Příběhy posluchačů

Další nabídka

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas