Jak to vidí27. listopadu  2014 v 08:30  

Erik Best: Problémy ve Fergusonu? Amerika se stále nevypořádala s otrokářstvím

Lidé ve Fergusonu protestují proti osvobození policisty, který zastřelil neozbrojeného černošského mladíka - Foto: Lenka Kabrhelová

Lidé ve Fergusonu protestují proti osvobození policisty, který zastřelil neozbrojeného černošského mladíkaFoto: Lenka Kabrhelová

Spojené státy opět řeší nepokoje černošské komunity. Co je důvodem těchto protestů a je situace v USA řešitelná?

V americkém Fergusonu pokračují protesty. Místní se bouři proti tomu, že policista, který v létě zastřelil černošského mladíka, nebude trestně stíhán. Demonstrace podle Erika Besta ukazují na hlubší rasové napětí v USA. „Asi každý Američan chápe, že tam jsou problémy, ale svět si to tolik neuvědomoval,“ říká. 

Amerického novináře žijícího v Česku ale tato situace vůbec nepřekvapuje. „Vyrůstal jsem v podobném místě. Ne tedy v Missouri, ale v Severní Karolíně. Je vidět, že segregace sice byla zákonem zrušená, ale stále existuje,“ dodává. 

„Normální Američan-běloch téměř žádné černochy nezná. Ty komunity jsou rozdělené,“ vysvětluje Best. 

Čtěte také: Erik Best: Amerika se rozhodla brát Putina jako hlavu lotrovského státu

Otroctví sice bylo zrušeno už v roce 1865, ale vůdci černošské komunity jej bělochům stále připomínají. „Nikdy jsme se nevypořádali s otrokářstvím. A tento velký problém nám je stále připomínám každý den,“ upozorňuje novinář. 

Mnoho mladých černochů má zkušenost s vězením 

Protesty ve Fergusonu 2014. Policista Darren Wilson v srpnu zastřelil neozbrojeného černošského mladíka Michaela Browna, který v obchoidě ukradl krabici s doutníky. Wilson se prý cítil ohrožen. Svědci (většinou z černošské komunity) tvrdí něco jiného. Ve městě Ferguson se strhla už v létřě vlna nepokojů, jelikož téměř celé město se skládá z Afroameričanů. Ve městě musela zasahovat i Národní garda.

„Jeden americký analytik říká, že otrokářství bylo špatné, to ano. Ale černoši měli šanci přijet do Ameriky a teď díky tomu mají lepší možnosti, než kdyby zůstali v Africe. Černoši to ale neakceptují,“ říká Best. 

Není tedy v USA špatně nastavený systém, který je vůči černošskému obyvatelstvu neférový? Mnoho mladých černochů má zkušenost s vězením. Podle Besta systém neslouží dobře, ale chyba je i na straně komunity. „To si ale nechtějí přiznat. Nikdo není bez viny.“ 

Proč odstoupil šéf Pentagonu? Jaké jsou česko-americké vztahy? Má na komunitu vliv i obvinění komika Cosbyho? Poslechněte si ze záznamu v iRadiu. 

Pořad: Jak to vidí...  |  Stanice: ČRo Dvojka
Čas vysílání: pondělí-pátek a neděle 08:30; repríza pondělí-pátek 20:30  |  Délka pořadu: 27 minut  
 

Nové články v rubrice

Sledujte nás

Příběhy posluchačů

Další nabídka

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas