Jak to vidí17. května  2016 v 08:30  

Erik Best: Republikáni Trumpa dlouho nepodporovali. A tak mu pomohli

Donald Trump si velmi často si sám protiřečí a to, co platilo včera, dnes neplatí, říká Erik Best - Foto:  ČTK/AP, Andrew Harnik

Donald Trump si velmi často si sám protiřečí a to, co platilo včera, dnes neplatí, říká Erik BestFoto:  ČTK/AP, Andrew Harnik

Prezidentské primárky už víc než jasně ukazují na dvě osoby, které se spolu utkají o post v Bílém domě. Donald Trump stále vzbuzuje velké emoce a Hillary Clintonová? Ta musí řešit, jak na jeho útoky vůbec reagovat.

Donald Trump zvítězil v Indianě ziskem více než 50 delegátů. Tím si podle analytiků prakticky zajistil většinu pro rozhodující nominační sjezd. Bernie Sanders ve stejném státě sice Hillary Clintonovou porazil, na její nominaci demokraty to ale nic nemění. 

 

Host: americký novinář Erik Best. Témata: význam cesty prezidenta USA do Hirošimy, volby amerického prezidenta, muslimský londýnský starosta, čeká nás zestátnění ČT a dalších podniků nebo bytů? Moderuje Zita Senková.

Vložit na svůj web

Plánované překvapení 

Jenže jak říká americký novinář Erik Best: „Trumpova politika, ani ta zahraniční, není vůbec jasná.“ Často si protiřečí. Od republikánů taky stále zaznívají pochybnosti, jestli Trumpa podporovat, nebo ne. „Ale ti, kteří ho nepodporují, mu vlastně pomáhají. To už je dnes taky jasné.“ 

Best nevěří překvapení republikánů, jak daleko se Trump dostal. V USA se totiž o prezidentských kandidátech ví několik let dopředu. „Nebylo náhodou celou dobu záměrem strany nominovat právě Trumpa?“ ptá se. Tím, že Trumpa dlouhou dobu vůbec nepodporovali, mu strašně pomohli, myslí si Best. 

Donald Trump: Umění udělat dohodu 

„Trump před časem napsal výbornou knihu The Art of the Deal (Umění udělat dohodu) a píše tam doslova to, co právě dělá. Jak je třeba postupovat, abyste uzavřeli dobrý ochod.“ Vždycky řekne něco skandálního, pak to všichni několik měsíců rozebírají a on nakonec sdělí, že to bylo jen doporučení. 

„Vůbec mě tak nepřekvapuje, že připustil přijetí nového muslimského starosty Londýna, který vzbudil celosvětové emoce. Je to jeho běžný styl, který ale třeba Clintonová (a další klasičtí politici) neumí.“ Je to celé jen předvolební kampaň. Ponechá si ale tenhle styl i po případném zvolení prezidentem? 

Donald Trump, Hillary Clintonová - Foto: Creative Commons Attribution 4.0 International, BU Rob13, Gage Skidmore

Jak se zachová Clintonová? 

O něco jednodušší (a zároveň i složitější) to má Hillary Clintonová. Nominaci na prezidentku získá na 99 %. Řešit ale musí, jak na Trumpa reagovat. „Už dnes ji totiž tvrdě napadá, často i vulgárně. Je tak otázka, jestli se Clintonová bude chovat jako státník, nebo sklouzne na jeho úroveň.“ 

Z řad jejich poradců se ozývá, že by na to neměla reagovat vůbec. „Ale pokud ji často uráží slovy, že je zkorumpovaná, na což nejsme v USA vůbec zvyklí, je otázka, jestli a jak to zvládne,“ dodává Erik Best. 

Více si poslechněte ze záznamu v Archivu pořadů. 

Pořad: Jak to vidí...  |  Stanice: ČRo Dvojka
Čas vysílání: pondělí-pátek a neděle 08:30; repríza pondělí-pátek 20:30  |  Délka pořadu: 27 minut  
 

Nové články v rubrice

Sledujte nás

Příběhy posluchačů

Další nabídka

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas