Jak to vidí18. ledna  2017 v 08:30  

Erik Best: Zahraniční politika bude s Trumpem stejná jako s Obamou. Zdravotnictví ale čeká chaos

Barack Obama opouští Bílý dům po osmi letech. Co čeká USA s Trumpem? - Foto:  ČTK/AP

Barack Obama opouští Bílý dům po osmi letech. Co čeká USA s Trumpem?Foto:  ČTK/AP

Trump je Obamův opak. Podle amerického novináře se tak teď Amerika bude měnit. Ale jen uvnitř.

„Rozdělení americké společnosti je po zvolení Donalda Trumpa ještě větší než před osmi lety, kdy svůj slib složil Barack Obama,“ říká Erik Best. Popularita odcházejícího prezidenta je stále nad 50 %. Obamovy neúspěchy jsou tak podle amerického novináře evidentně vidět méně, než by měly. 

 

Host: Erik Best, americký novinář. Témata: Jaký byl odcházející americký prezident Barack Obama? A jaký bude Donald Trump? Jaké jsou mezi nimi hlavní rozdíly? Moderuje Zita Senková.

Vložit na svůj web

Mezi ně Best řadí války. „USA bombardovaly sedm států. To rozhodně není málo.“ Obamu proto označuje jako „light“ verzi Bushe. Doma se pak Obama soustředil hlavně na podporu nízkopříjmových rodin střední a nižší třídy. Stojí i za novým zdravotním programem (Obama Care). Trump ho chce co nejdřív zrušit. 

Největší změna? Zdravotnictví 

Co mu vadí? „Lidem, kteří dřív žádné zdravotní pojištění neměli, ho teď platí stát. Trump ale říká, že zbytek společnosti platí mnohem víc, navíc s obrovskou spoluúčastí. Obama Care pomáhá i pojišťovnám, které ale taky chtějí změnu.“ Se zdravotnictvím si v USA nevědí rady už nejméně 40 let. 

Nově zvolený prezident Donal Trump se do Bílého domu nastěhuje už v pátek 20. ledna 2017 - Foto:  ČTK/AP, Evan Vucci

Nově zvolený prezident Donal Trump se do Bílého domu nastěhuje už v pátek 20. ledna 2017Foto:  ČTK/AP, Evan Vucci

Podle Besta Obama Care sice pomáhá několika milionům nejchudších, zároveň ale i těm nejbohatším. „O evropském zdravotnictví se hanlivě říká, že je socialistické. To americké je ale špatně fungující kapitalistické. Trump se chystá na privatizaci. Místo aby převzal aspoň něco z Evropy. Odhaduji, že dopadne ještě hůř, čeká nás chaos.“ 

Zahraniční politika? Změny neočekávám 

Novinář očekává, že se pod taktovkou Trumpa v zemi změní i občanská práva, ale zahraniční politiku nějaká razantní změna nečeká. „Současná zahraniční politika byla vymyšlena už v roce 1992, USA chce být ve světě dominantní, a to v tom bude pokračovat i Trump,“ dodává Erik Best. 

Pořad: Jak to vidí...  |  Stanice: ČRo Dvojka
Čas vysílání: pondělí-pátek a neděle 08:30; repríza pondělí-pátek 20:30  |  Délka pořadu: 27 minut  
 

Nové články v rubrice

Sledujte nás

Příběhy posluchačů

Další nabídka

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas