Jak to vidí4. prosince  2017 v 08:30  

Hans-Jörg Schmidt: Německo spěje ke staronové velké koalici. Předčasné volby nikdo nechce

Zajímavé je, že i krach vyjednávání neznamená pro Merkelovou nějaké oslabení pozic, spíš naopak - Foto:  ČTK/AP, Michael Sohn

Zajímavé je, že i krach vyjednávání neznamená pro Merkelovou nějaké oslabení pozic, spíš naopakFoto:  ČTK/AP, Michael Sohn

Německá povolební vyjednávání se, po krachu koalice Jamajka, dostávají zase na začátek. Do hry vstoupil německý spolkový prezident. Co bude dál? Píše si už Angela Merkelová politický nekrolog?

Podle stálého německého zpravodaje v Praze Hans-Jörg Schmidta jsou teď ve hře tři varianty: „Velká koalice, předčasné volby nebo menšinová vláda.“ Pokaždé ale s kancléřkou Angelou Merkelovou. Proč vůbec krachlo jednání o černo-žluto-zelené koalici Jamajka? 

 

Host: Hans-Jörg Schmidt, německý novinář. Témata: Povolební situace v Německu. Proč lidé v Česku vidí jen do své vlastní peněženky? A jak nás vidí mladá generace? Moderuje Zita Senková.

Vložit na svůj web

„Stejně jako politici jsou bezradní i voliči. Ještě než Jamajka zkrachovala, průzkumy hovořily o její 60% podpoře u voličů. Teď se mluví o velké koalici a ta má zas víc než 50% podporu. “
Hans-Jörg Schmidt, novinář

„Nebyly tady zkušenosti. Třeba Zelení chtěli něco úplně jiného než Svobodní. AfD zas odmítala připustit, aby se do země dostali nějací další migranti. Kancléřka jednání nevedla. Spíš moderovala. Ostatní od ní asi čekali víc.“ Z 200 otázek za dva měsíce neuzavřeli skoro nic. 

Konec Merkelové? Právě naopak 

Ani krach vyjednávání ale podle novináře neznamená pro Merkelovou oslabení pozic. „Není to jednoduchá protivnice. Je velkým kamenem hlavně pro sociální demokraty. U lidí má pořád velkou jedničku s hvězdičkou.“ Možností totiž je i menšinová vláda jejích vítězných křesťanských demokratů. 

„To je ale v Německu nepředstavitelné. Nejsme ve Skandinávii. Nechce to ani kancléřka. Chce stabilní kabinet. Menšinová vláda by musela hledat podporu u každého jednotlivého zákona.“ Jako jediné schůdné se tak opět jeví jednání o velké koalici CDU/CSU a sociální demokracie (SPD) Martina Schulze. 

Na koberečku u prezidenta 

Jenže Schulz hned po prohraných volbách ohlásil odchod do opozice. „SPD ztratila 14 % a bylo logické, že kancléřce řekli ne. Velká koalice, která teď vládne v demisi, je ale pro SPD opravdový problém. Merkelová totiž mohla říkat, a taky říkala, že všechny vládní úspěchy jsou pouze její. Sociální demokraté neměli kuráž to vyvrátit nebo se proti tomu ohradit.“ 

Minulý týden do hry vstoupil i spolkový prezident Frank-Walter Steinmeier. Na „kobereček“ si pozval CDU, CSU a SPD, tedy strany možné velké koalice. Ani prezident totiž nechce předčasné volby. 

Prezident Frank-Walter Steinmeier si na „kobereček“ pozval CDU, CSU a SPD - Foto:  ČTK/AP

Prezident Frank-Walter Steinmeier si na „kobereček“ pozval CDU, CSU a SPDFoto:  ČTK/AP

Velká koalice? 

„Nebyla to společenská večeře. Dostali jen nealkoholické nápoje a zůstat museli tak dlouho, dokud mu něco neslíbili. Podle všeho jim vysvětlil, že je vnímá a pozoruje, a pokud uvidí, že se jednání zadrhla, bouchne do stolu. Jsem si jistý, že to udělá.“ Teď je na sociální demokracii, jak se k obnovení velké koalice postaví. 

„Už se nechali slyšet, že si nechají opravdu hodně času na přemýšlení.“ Novinář odhaduje, že pokud by do jednání vstoupili, tak jen s podmínkami. Jednou z nich je širší sociální program a druhá otázka migrantů. SPD totiž vždy tvrdilo, že migrace je celoevropský a ne jen německý problém. Na stole by tak zřejmě znova byly kvóty. 

Pořad: Jak to vidí...  |  Stanice: ČRo Dvojka
Čas vysílání: pondělí-pátek a neděle 08:30; repríza pondělí-pátek 20:30  |  Délka pořadu: 27 minut  
 

Nové články v rubrice

Sledujte nás

Příběhy posluchačů

Další nabídka

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas