Jak to vidí4. června  2018 v 08:30  

Hans-Jörg Schmidt: Pokud Češi nebudou mít v EU právo veta, bude problém. S Babišem musí souhlasit všichni

„Andrej Babiš myslí na vlastní zemi, myslí na Čechy,“ říká Hans-Jörg Schmidt - Foto: Yordan Simeonov,  EU2018BG Bulgarian Presidency, zdroj: Flickr,  CC BY 2.0

„Andrej Babiš myslí na vlastní zemi, myslí na Čechy,“ říká Hans-Jörg SchmidtFoto: Yordan Simeonov, EU2018BG Bulgarian Presidency, zdroj: Flickr, CC BY 2.0

Proč se německý komentátor nediví, že Češi mají z osobností světové politiky největší důvěru v Miloše Zemana a naopak největší nedůvěru v Angelu Merkelovou?

Podle dubnového výzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění je pro Čechy mezi osobnostmi světové politiky nejdůvěryhodnější prezident Miloš Zeman. Za ním skončili jeho slovenský protějšek Andrej Kiska a francouzský prezident Emmanuel Macron. Ani oni ale nezískali nadpoloviční většinu. 

 

Host: Hans-Jörg Schmidt. Témata: staronová velká koalice v Německu; Merkelová už není tak silná; v Německu už není pořádek; stárnutí populace; Čína bude mít větší význam pro Německo než USA; budoucnost Evropy; průzkum (ne)důvěry. Moderuje Zita Senková.

Vložit na svůj web

Naopak s největší nedůvěrou čeští občané vnímají německou kancléřku Angelu Merkelovou, amerického prezidenta Donalda Trumpa a ruského prezidenta Vladimira Putina. „Co na to říct?“ ptá se řečnicky Hans-Jörg Schmidt

Chápu tu nedůvěru 

„Pro mě jako pro Němce je to těžké, ale chápu to. Merkelová tady v Čechách měla šance, ale nevyužívala je ideálně. Migrační krize je jenom jeden bod.“ Jak korespondent německého deníku Die Welt odhaduje vývoj česko-německých vztahů za této situace? 

„To není tak jednoduché. Migrační krize je velký problém na celoevropské úrovni. Pokud se o tom bude rozhodovat stále jen většinově, to znamená, že Češi nebudou mít šanci na veto, a přijdou jen další požadavky, co mají Češi udělat, bude to velký problém,“ uvažuje.  

Babiš myslí na vlastní zemi 

„Andrej Babiš mi říkal, že takové věci se už nesmí opakovat. On myslí na vlastní zemi, myslí na Čechy. Každý český občan by to podepsal. A já mám pro to pochopení,“ uzavírá novinář a spisovatel. 

Pořad: Jak to vidí...  |  Stanice: ČRo Dvojka
Čas vysílání: pondělí-pátek a neděle 08:30; repríza pondělí-pátek 20:30  |  Délka pořadu: 27 minut  
 

Nové články v rubrice

Sledujte nás

Příběhy posluchačů

Nejčtenější

Erich Maria Remarque: Nebe nezná vyvolených (1/10)

Milostný příběh mladé dívky, trpící tuberkulózou, a světem protřelého závodníka. Čte Igor Bareš. Poslouchejte...

Další nabídka

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas