Jak to vidí16. listopadu  2017 v 08:30  

Ilona Švihlíková: Naše ekonomika pořád roste. Tygr je ale už na svém maximu

Právě zažíváme druhou velkou konjunkturu, které předcházela dvojí recese. Postupně se ale Česko jako ekonomický tygr přehřívá, říká Ilona Švihlíková - Foto:  pixabay.com

Právě zažíváme druhou velkou konjunkturu, které předcházela dvojí recese. Postupně se ale Česko jako ekonomický tygr přehřívá, říká Ilona ŠvihlíkováFoto:  pixabay.com

Přestože analytici čekali stagnaci, třetí čtvrtletí opět vykazuje zrychlení a meziroční růst. Podle ekonomky se sešlo několik příznivých okolností. Brzy ale zasáhne centrální banka a možná i nový kabinet.

„Sešly se výjimečně příznivé domácí, ale i zahraniční podmínky, což se často nestává. Pozitivně působí i všechny složky poptávky,“ říká Ilona Švihlíková. Spotřebu domácností žene optimismus, dobrá situace na trhu práce a vývoj mezd. Pomáhá i investiční aktivita a růst ekonomiky v zahraničí. 

 

Host: Ilona Švihlíková. Témata: Hospodářský růst ve třetím čtvrtletí překvapil i analytiky. Nová vláda a její úkoly. Jak se letos po několika volbách změnila Evropa? Nový saúdskoarabský princ a jeho ambice. Návštěva Trumpa v Asii. Moderuje Zita Senková.

Vložit na svůj web

Ve třetím čtvrtletí česká ekonomika zrychlila meziroční růst na 5 % (ze 4,7 % ve 2. čtvrtletí). Podle odhadů by HDP za rok 2017 mohl stoupnout o 4,5−5 %.

„Teď zažíváme druhou velkou konjunkturu, které předcházela dvojí recese. Postupně se ale Česko jako ekonomický tygr přehřívá. Už tady rostou ceny a nepochybně znovu zasáhne ČNB dalším zvýšením úrokových sazeb. Čekat tak můžeme i posilování koruny.“ 

Ekonomika se přehřívá 

Podle Švihlíkové se ale pohybujeme nad svým dlouhodobě udržitelným maximem. S přehřátím ekonomiky souvisí i nedostatek pracovních míst. Navíc pomalu míří do důchodu silné ročníky. „Ne všichni opravdu odejdou. Když je trh práce napjatý, nasaje i tuto skupinu. Nevyhne se nám ale automatizace technologií.“ 

Svaz průmyslu a dopravy přitom tvrdí, že českým firmám chybí až 290 000 pracovníků. Řešením podle Švihlíkové určitě ale není „dovoz“ velkého množství lidí ze zahraničí. To by nám prý nepomohlo a nějaké rychlé řešení nečeká ani od nové vlády. „Než nějaký plán stihnou napsat, bude po konjuktuře,“ odhaduje. 

Čekáme na nový kabinet 

Strakova akademie čeká na své nové obyvatele - Foto: Tomáš Adamec

Strakova akademie čeká na své nové obyvateleFoto: Tomáš Adamec

„Nečekám, že by i pak kabinet dělal nějaké zásadnější a strukturální změny. Spíš se pustí do věcí, které dlouho ležely. Třeba na výběr daní nebo efektivitu sociálního systému.“ Věří, že vítěz voleb bude zkoušet všechny tři pokusy o důvěru pro své menšinové kabinety. 

„Hlavně u teď malých politických stran zafunguje pud sebezáchovy. Nové volby by pro ně znamenaly politickou sebevraždu, a to i finanční. Dá se taky uvažovat o scénáři: Kdo dřív vyměkne,“ dodává Švihlíková. 

Pořad: Jak to vidí...  |  Stanice: ČRo Dvojka
Čas vysílání: pondělí-pátek a neděle 08:30; repríza pondělí-pátek 20:30  |  Délka pořadu: 27 minut  
 

Nové články v rubrice

Sledujte nás

Příběhy posluchačů

Další nabídka

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas