Ivan Hoffman: Američanům teď hrozí mír. Doufám, že svět přežije Trumpa ve zdraví

28. květen 2018

V případě summitu USA a Severní Koreje sledujeme buď komplikovanou politickou hru anebo naprosté amatérství. Dojde ke schůzce?

Americký prezident Donald Trump odvolal plánované setkání se severokorejským lídrem Kim Čong-unem v Singapuru. Vzápětí ale schůzku nevyloučil. Přípravy prý pokračují. „Buď jsme svědky nesmírně komplikované politické hry, anebo přihlížíme naprostému politickému amatérství,“ uvažuje Ivan Hoffman.

Trumpovo furiantsví

„Trump se tváří, že jde o sofistikovanou hru. Rozhodně to ale není on, kdo v ní má iniciativu. Spíše mu ta schůzka není úplně příjemná,“ myslí si komentátor. „Prostě z nějakého furiantství prohodil, že pro něj není problém se setkat s kýmkoli.“ Klidně i s Kimem. „A Kim Čong-un podaný prst vzal i s celou rukou.“

„Nicméně to je diktátor, který stojí v čele režimu, který nemá dobrou demokratickou pověst. A s takovým člověk by si Trump z principu ke stolu vůbec sedat neměl. On pravděpodobně nepředpokládal, že o to bude zájem,“ říká Hoffman. „Teď by byl nejradši, kdyby se neuskutečnila, ale nechce být vnímán jako ten, kdo to setkání zmařil.“

USA nebude nikdo potřebovat

Podle Hoffmana může být summit pro Severní Koreu hodně důležitý. Může se vymanit ze sevření ekonomických sankcí a lépe dýchat. „Pro USA ale z hlediska dlouhodobé přítomnosti v regionu mír vůbec není podstatný. Mám pocit, že by se jim spíš hodil stav, který je. Když se Severní a Jižní Korea domluví, Američany nebude nikdo potřebovat.“

„Je to daleko složitější hra, ve které Američanům hrozí mír. Zní to jako paradox, ale těch zemí, které by rády denuklearizovaly celý poloostrov, je hodně a jim Kim Čong- una vstřícnost přijde zajímavá, důležitá. Teď je těžké mu říct: Ne, my to nechceme, my bysme vlastně byli rádi, kdybyste dál byli hrozbou, před kterou my můžeme region bránit.“

Proč Korea změnila politiku?

Co vedlo Koreu ke změně politiky? „Vzájemná nedůvěra mezi USA a Severní Koreou je silná a jen tak nepomine. Ale zřejmě tam sehrávají roli tlaky jiných velmocí, Číny a Ruska, které by chtěly ukázat, že taky mají sílu v mezinárodní diplomacii. Zřejmě severokorejský vůdce dostal takové bezpečnostní záruky od Číny, že pro něj teď je výhodné nastavit druhé straně vlídnější tvář.“

Logo

„Nemyslím si ale, že se ta schůzka nakonec uskuteční,“ předpovídá Hoffman. „U Trumpa se to odhaduje velice těžko. On má pokaždé velice silný názor, ale pokaždé jiný. A tím se stává vlastně takovým nevyzpytatelným a řekl bych i slabým hráčem v čele nesmírně silné země, velmoci. A to je hrozně nebezpečná kombinace.“

Trump se nezmění

„Když Trumpa přestanou brát vážně jeho partneři, přestanou brát vážně i USA. A to se rozhodně nevyplatí. Není možné podceňovat USA. Navíc se obávám, že Donald Trump se nemůže změnit. Tato jeho image bude trvat i nadále. Já jen doufám, že svět přežije jeho prezidentství ve zdraví.“

Jeho styl tedy nebude účinnější než styl dosavadních prezidentů USA? „Určitě ne,“ uzavírá Hoffman, který ani nevěří ve sjednocení severokorejského a jihokorejského režimu. „Nejsou to vůbec kompatibilní režimy. To není jako v případě Německa. Ještě dlouho ne. Ale to největší napětí se určitě zmírnit dá.“

Logo
autoři: zis , and , rota
Spustit audio