Jak to vidí11. června  2018 v 08:30  

Ivan Hoffman: Končí doba, kdy bylo výhodné mít Rusko za nepřítele

Dnes už není mezi Západem a Východem ideologické soutěžení na život a na smrt, myslí si Ivan Hoffman - Foto: Kremlin.ru CC BY 4.0

Dnes už není mezi Západem a Východem ideologické soutěžení na život a na smrt, myslí si Ivan HoffmanFoto: Kremlin.ru CC BY 4.0

Summit G7 v kanadském Torontu poznamenaly rozpory mezi USA a zbylými členskými zeměmi. Jablkem sváru se stal vzájemný obchod potom, co USA uvalily cla na dovoz oceli a hliníku ze spojeneckých zemí. Přituhuje ve vztazích mezi Evropou a Amerikou? A jak se mění postoj Západu vůči Rusku?

„Není to, jak to vypadá,“ říká publicista Ivan Hoffman, komentátor Deníku. „Je potřeba si uvědomit, že proti sobě nestojí dobří a zlí – tedy zlý Trump, který chce zničit volný obchod, a hodní evropští politici v G7, kteří ho chtějí zachránit.“ Trumpovi oponenti totiž podle Hoffmana nestojí na straně svých občanů, ale na straně globálních elit – velkých hráčů, bank a korporací. 

 

Host: Ivan Hoffman. Témata: Prohlubují se příkopy mezi Evropou a Amerikou? Jaké jsou šance na zrušení sankcí proti Rusku? Jak by mohlo Česko přispět ke společné evropské migrační politice? A jak dopadne sestavování nové české vlády? Moderuje Zita Senková.

Vložit na svůj web  | Stáhnout

Blíží se námluvy Ruska a G7? 

„Zásadní otázka není, zda je volný obchod výhodný, ale pro koho je výhodný. Profit z volného obchodu nemají nutně všichni. Většinou ho mají ti, kdo obchodují a podnikají ve velkém – globálně. To oni slíznou smetanu z rušení bariér, k nim doputují benefity. Zatímco pro občany národních států už to taková sláva není.“ 

Donald Trump a italský premiér Giuseppe Conte chtějí do G7 opět přijmout Rusko, které bylo z někdejší skupiny G8 vyřazeno na jaře 2014 po ruské anexi Krymu. „Doba, kdy pro Evropskou unii a především pro Spojené státy bylo výhodné mít Rusko za nepřítele a vytvářet napětí, možná pomalu končí,“ soudí Ivan Hoffman. 

Rusko není součástí setkání skupiny G7 od roku 2014, kdy bylo vyloučeno kvůli okupaci Krymu - Foto:  Italian G7 Presidency 2017

Rusko už není pokračovatelem SSSR 

„Ukazuje se, že Rusko nelze ekonomickými sankcemi až tak moc poškodit. Naopak některé západní firmy vlivem sankcí ztrácejí trhy a výdělky. I z prostředí byznysu je proto tlak na politiky, aby brzdili.“ Rusko se často vnímá jako pokračovatel Sovětského svazu, ale to je už spíš mýtus. 

Doba se podle Ivana Hoffmana změnila a je potřeba si uvědomit, že jsme s Ruskem na stejné lodi. „Dnes už není ve hře ideologické soutěžení na život a na smrt a důvody pro vzájemné soupeření se hledají hůř. A řekl bych, že i zbytečně,“ uzavírá Ivan Hoffman. 

Autor:  Zita Senková, Anna Duchková  (and), Ivan Hoffman  (iho)
Pořad: Jak to vidí...  |  Stanice: ČRo Dvojka
Čas vysílání: pondělí-pátek a neděle 08:30; repríza pondělí-pátek 20:30  |  Délka pořadu: 27 minut  
 

Nové články v rubrice

Sledujte nás

Příběhy posluchačů

Nejčtenější

Erich Maria Remarque: Nebe nezná vyvolených (1/10)

Milostný příběh mladé dívky, trpící tuberkulózou, a světem protřelého závodníka. Čte Igor Bareš. Poslouchejte...

Další nabídka

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas