Ivan Hoffman: Nemáme důvod politiky přeplácet. Jejich práce není žádný manažerský výkon

8. prosinec 2014

V Poslanecké sněmovně skončilo handrkování kolem platů ústavních činitelů. U velké části společnosti to budilo silné emoce a ptali se, jestli si to naši politici zaslouží a jak jsou zákonodárci placeni jinde. Ukazuje se, že s oblibou u lidí je naše politická reprezentace pořád na štíru.

Poslanecká sněmovna schválila nárůst platů o 2,9 %. „Mně by se nejvíc líbilo, kdyby si je zmrazily. Ty tři procenta je ale normální a je to lepší, než skokové zvýšení o 26 %.“

Podle Ivana Hoffmana nemáme důvod politiky přeplácet, protože jejich práce není žádný manažerský výkon. „Oni nemají ani žádnou speciální kvalifikaci. Dělat to může dělat každý. Jejich nejlepší kvalifikací by měl být charakter.“

Čtěte také

Mezi politiky najdeme lékaře, techniky a lidi dalších profesí. „V této práci jsou snáze nahraditelní, než třeba dobrý svářeč.“ Politikem se může stát každý, kdo má herecký talent a vyřídilku. „Není důvod je příliš platit. Navíc, kdyby měli velké platy, byli by ještě víc odtržení od života normálních lidí. Dokonce bych řekl, že by to bylo kontraproduktivní.“

Někteří poslanci se po schválení nechali slyšet, že si vlastně platy o 23 % snížili. „To je naprostá drzost. Před volbami by si to říct netroufli.“

Kolik berou jinde

V různých evropských zemích berou poslanci různé platy. Zajímavé je, že čím dál na východ, tím jsou platy zákonodárců vyšší. V zemích s dlouhou demokratickou tradicí, jako ve Velké Británii, Nizozemsku, Švédsku a Finsku je to pouhý dvojnásobek průměrného platu. V Německu nebo Belgii trojnásobek. „Pozice zastupitele tam má větší prestiž a něco znamená. U nás se na žebříčku ceněných profesí politici nacházejí až vedle uklízečky,“ říká komentátor.

Podle Ivana Hoffmana jim možná trochu křivdíme. „Aby dělali všechno špatně, je trochu proti logice. Zřejmě občas udělají něco dobře. Ale od pohledu jsou nám tak nesympatičtí, že jim to ani nepřiznáme.“

Co je za výbuchy ve Vrběticích?

Vybuchujícími muničními sklady ve Vrběticích se dnes bude zabývat vláda. Vyděsili nejen jejich obyvatele, ale celé Česko. Místopředseda vlády Andrej Babiš dokonce prohlásil, že druhý sklad nevybuchl náhodou. „Je to mimořádně vážný výrok a řekl tím, že vybuchl schválně.“

Munice, kterou lidé nacházejí v Bořím lese u Břeclavi

Existuje úvaha, že poslední exploze měla maskovat stav, kdy firmě nesedí evidence. To znamená, že možná prodávala do zemí, kam se to nesmí. „To se ale bude špatně dokazovat. Když něco vybuchne, tak už se to špatně počítá,“ poznamenává.

Je správné, aby munici skladoval někdo jiný, než armáda nebo policie? „Přijde mi to absurdní. Nejlepší by bylo ji plánovaně zničit. Ale pokaždé se najdou lidi, kteří si řeknou, že by to byla škoda. Cynismus kolem zbraní je ale celosvětový.“

Z jakého důvodu dostávají někteří politici podezřelé balíčky? Bylo něco zásadního v projevu Vladimira Putina o stavu Ruska? Jak vzpomíná na Petra Hapku? Poslechněte si ze záznamu v iRadiu.

autoři: Miroslav Dittrich , eh
Spustit audio