Ivan Hoffman: Okupaci na Krymu nutně porovnáváme s okupací ČR

3. březen 2014

Zatímco u nás se mávalo vlajkami československými, na Krymu se mává ruskými. Rusové tam okupují Rusy.

Jaká je verze okupace v dnešní době? „Vzpomeňte si, jak vypadala naše společnost,“ vybízí Ivan Hoffman. „Jaká to byla bezmoc, zoufalství. Jak jsme vlastně ty okupanty nenáviděli.“ Na Krymu mnohde okupanty vítají. „Většina možná má větší strach z lidí, kteří v Kyjevě pálili pneumatiky na barikádách, než z vojáků. Jejich příchod mohou vnímat spíš jako příslib nějaké stability a jistoty, že se u nich nebude dít to, co se děje v Kyjevě.“

Čtěte také

Krym byl k Ukrajině připojen teprve v 50. letech. Dnešní moderní společnost je tam rozdělená. „Mladší generace se dívá na Západ, starší má naopak pevné vazby k Rusku.“ Když například nová vláda ustanoví ukrajinštinu jako oficiální jazyk, hrozí, že se tito lidé, kteří mluví pouze rusky, budou cítit jako „občané druhé kategorie“. „A z láhve se vypustí džin, který tam mohl ještě několik let zůstat.“


Na Ukrajině se už nebojuje za svobodu a demokracii

Podobně vnitřně rozdělená je ale celá Ukrajina. „To, co jedna část oslavuje jako vítěznou revoluci, ta druhá vnímá s obavami a odmítá jako nelegitimní převrat. Zpochybněna je sama autorita vedení v Kyjevě,“ popisuje komentátor.

Ukrajina by podle něj měla využít pozice mostu mezi Ruskem a EU. „Ve chvíli, kdy jsou pod tlakem, jestli chtějí tam nebo tam, to nemůže dopadnout dobře. Všechno by se vyřešilo, kdyby došlo ke svobodným, demokratickým volbám.“

Čtěte také

Na Ukrajině se už totiž dávno nebojuje za svobodu a demokracii. Bohužel to, oč jde politikům okolních států, „určitě není Ukrajina a určitě nejsou Ukrajinci. Všem jde o peníze, všem jde o vlastní zájmy.“

Co si Ivan Hoffman dále myslí o referendu na Krymu? A co o projevu prezidenta Zemana v Evropském parlamentu, o politické turistice nebo o legalizaci konopí? Poslechněte si ze záznamu v našem iRadiu.

autoři: iho , Miroslav Dittrich , rota
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.