Ivan Hoffman: Turecko bych si držel dál od těla! Nebýt uprchlické krize, tak nad jeho kroky hodně zvedám obočí

30. listopad 2015

Evropa chce uprchlickou krizi řešit s pomocí Turecka. Na včerejším summitu se politici dohodli, že Turecko dostane tři miliardy eur, které mají použít na ochranu hranic a zastavení přílivu uprchlíků. Komentátor ale dvakrát nejásá.

„Já tomu moc nerozumím,“ říká Ivan Hoffman. „Turecko bych si ale raději víc držel víc od těla.“ Toto rozhodnutí ale vnímá jako kompromis, rozhodnutí evropských politiků v těžké situaci, kdy se některé okolnosti raději přehlížejí.

„Když navíc slyším návrhy, podle kterých by Turecko mělo vstoupit do EU nebo by se s ním měl zvýšit bezvízový styk, tak nebýt uprchlické krize, určitě hodně zvedáme obočí a asi se s nimi vůbec nebavíme.“

Politici si neví rady

Předseda Evropské komise ale varoval, že při ochraně hranic Schengenu nemůžeme spoléhat jen na Turky. „To jsou všechno jen řeči o nutnosti zabezpečení hranic. Nikdo neví jak. A násilím se do toho taky nikomu nechce. Ale jestli si někdo myslí, že dá někomu peníze a ten to zařídí, tak je hodně naivní.“

Čtěte také

Podle komentátora v zemi běžně dochází k porušování lidských práv, nedávno byl zabit kurdský právník a asi se po jeho vrahovi ani moc pátrat nebude. „Erdoğanovo angažování v Sýrii je taky velice problematické.“

V zemi vládne tvrdou rukou a veřejnost je sociálně otužilejší. Výrazně víc, než jsme třeba i my. Sankce Ruska po sestřelení jejich bitevníků se tak určitě v Turecku projeví, ale jen na hospodářských číslech. „Prostě budou míň obchodovat a cestovat. Někteří asi přijdou o peníze. Ale společnost to vydrží.“

Turecké peníze pro IS

Renomé Turecka rozhodně nepomáhá poslední skandál: odkupuje prý ropu od Islámského státu. „Pohyb nákladních aut je vidět. Všichni o něm vědí. Rusko tyto trasy bombarduje a Erdoğan je hodně nervózní. Nepokoje v Sýrii mu tak velmi vyhovují. A dlouho mu taky bylo jedno, k čemu se IS hlásí.“

Těžba ropy, ilustrační foto

Nepřítelem se islamisté stali prý až ve chvíli, kdy o Turcích začali tvrdit, že jsou nedostatečně věřící, že se mají víc držet tradičního pojetí islámu. „Podobně to mají i v Saúdské Arábii. IS je nepřítelem až ve chvíli, kdy ohrožuje jejich vnitřní stabilitu šířením svého pojetí islámu,“ dodává Ivan Hoffman.

Komentátora zaujalo ale i další dění kolem nás: Čína a její obchodní partnerství s ČR, spor mezi prezidentem a premiérem, nové vedení TOP 09. Poslechněte si ze záznamu v iRadiu.

autoři: iho , lup , zis
Spustit audio