Ivan Hoffman: Uprchlíci míří intuitivně tam, kam z jejich země odtekly peníze

31. srpen 2015

„Je to zkouška celého evropského projektu i naší západní civilizace,“ říká Ivan Hoffman. Naštěstí prý u nás podle něj nepřevažuje ignorace a nepřátelství k lidem, kteří jsou na tom podstatně hůř než my. Ale jen proto, že za to můžeme...

Je to jen logický důsledek celosvětové globalizace. „Prostě není to tak, že se všude bude žít lépe. Spíš se ti, co se mají dobře, chtějí mít ještě líp. A to na úkor těch, kteří jsou na tom hodně špatně,“ myslí si komentátor Ivan Hoffman. Uprchlíci totiž intuitivně míří tam, kam z jejich zemí odtekly peníze.

„Ze své vyrabované země prchají na Západ v naději, že jim bude líp. Přitom se tam ale mají často hůř než před válkou!“ Příkladem může být dnešní bojiště Sýrie anebo pokusy o nastolení demokracie v Libyi a Iráku. Jen kvůli ropě. „Válčí se tam, kde na tom má někdo zájem. Jde o změnu režimu, který by byl víc přístupný.“

Odpovědnost za ty, co jsem volili

Můžeme pak říkat, že se nás to vůbec netýká? I když jsme Libyi nebombardovali, musíme volky nevolky přijmout odpovědnost za ty, které jsme volili a kteří rozhodli. Je tak třeba dělat rozdíly mezi tím, co chci já jako občan a co chtějí ti, co mají vliv, peníze a své zájmy.

Čtěte také

„Ale jejich zájmy nejsou těmi mými.“ Uprchlíci proto podle Hoffmana zasluhují naši pomoc. „Je třeba se k nim postavit solidárně. Rozhodně v nich nevidím nějakou invazi. Jsou tady ale taky islamisté, kteří prý přicházejí porazit naše hodnoty a ještě o tom všude mluví. Ale co opravdu převažuje?“

Jen slaboši pomáhají

V Česku jde navíc spíš jen o strach z neznámého. Uprchlíci u nás většinou vůbec zůstat nechtějí. Míří někam, kde vidí svou budoucnost. Nejčastěji do Německa. Jenom politici to podle komentátora neumí lidem správně podat.

Buď úmyslně mlčí o skutečných příčinách (a nesou tak spoluodpovědnost), anebo těží ze strachu. A ti, kteří apelují na to dobré v člověku, nakonec na lidi působí jako slaboši. „Dělají ale pro celou krizi víc, než ti, kteří jen přilévají do ohně.“

Čo budú robiť na južnej hranici nové policajné jednotky proti migrantom?

Jak se dívá na Řecko, nadcházející volby a vůbec na jejich krizi? A jak na mistra Jana Husa a jeho pokus o restart tehdejšího systému? Poslechněte si ze záznamu v iRadiu.

autoři: iho , lup , zis
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.