Ivan Hoffman: Vyhoštění ruských diplomatů se Babišovi hodí

26. březen 2018

Premiér může konečně svým kritikům ukázat, že je proevropský. Navíc z kauzy mají prospěch všichni. Rusko, Británie i EU.

Podle zahraničních médií by dnes mohlo začít vyhošťování ruských diplomatů z 20 zemí EU. V reakci na otrávení bývalého agenta ruské vojenské rozvědky a jeho dcery. Ke státům unie se zřejmě připojí i Česko. Premiér Andrej Babiš se ještě poradí s ministrem zahraničí Martinem Stropnickým.

Premiérova politická rehabilitace

„Vyhoštění ruských diplomatů se Andreji Babišovi doopravdy hodí. Protože najednou dostal příležitost ukázat svým kritikům, jak je proevropský, jak je solidární s unií, našimi partnery, a jak republiku netáhne na východ, ale jednoznačně na západ. Řekl bych, že si to užívá,“ říká Ivan Hoffman.

„Mám pocit, že tím zkomplikoval svým kritikům život. Tahle pozice se mu vlastně hodí do portfolia kroků, které ho mají politicky rehabilitovat nebo zvýhodnit. No a pak je ta samotná kauza. Tam je to složitější. Ten špión pracoval pro kdekoho, o použité látce jsou rozporné informace...“ A odpověď na otázku Qui bono? Kdo z toho měl prospěch?

Kdo z toho měl prospěch?

„Z toho měl prospěch každý. V Rusku aféra pravděpodobně zvýšila volební účast i procenta, která nakonec Vladimir Putin získal. V Británii si premiérka i podle části britských médií buduje válečnou image, což je spolehlivý způsob, jak dát zapomenout na domácí trable.“

„A pro EU je vlastně v této situaci dojednávání brexitu výhodné být solidární s potížistou, protože na oplátku může něco chtít,“ uvažuje komentátor. „Někdy je to tak, že ta situace, která se stane, je méně důležitá než to, co se z ní nakonec odvozuje.“

V USA by se tohle nestalo

Podle Hoffmana není jasné, co a jestli vůbec se nakonec vyšetří. „Jestli to nedopadne jako se zbraněmi hromadného ničení v Iráku. Ale pak už se po letech nikdo neptá... Tady vždy budou pochybnosti, jestli bylo v ruském zájmu otrávit špiona, jestli se vrací Rusko na trajektorii, že se zrádci v zahraničí likvidovali. To už dnes zvykem není.“

Bývalý ruský agent Sergej Skripal, otrávený letos v Británii, během soudu v Moskvě v roce 2006

V Británii už podezřele zemřelo už 14 Rusů, kteří se tam uchýlili. „Ale někteří odborníci říkají, že to není pro Británii dobrá vizitka. Tohle by se v Americe stát nemohlo. Tam by dvojitý agent dostal novou identitu, peníze, je uklizený někam mimo a není takhle na očích. Británie z toho nemá dobrou pověst.“

autoři: iho , zis , rota
Spustit audio