Ivan Hoffman: Vystoupení z EU by byla sebevražda

26. červen 2017

Bere nám Evropa suverenitu, která je naším hlavním národním zájmem? Právě to totiž na Žofínském fóru tvrdil prezident Miloš Zeman. Hovořil i o jisté podobnosti mezi pojmy omezená suverenita, kterou prosazoval Brežněv a sdílená suverenita, kterou známe z EU.

„Jedeme ve vlaku, který řídí někdo jiný. My v něm můžeme jen sedět a přát si, aby nevykolejil. Ale vystoupit? To by byla naše sebevražda,“ říká komentátor Ivan Hoffman. Zároveň by ale jiný názor členského státu neměl být brán jako nějaké kacířství, ale jako názor sice malé, ale taky suverénní země.


Od brexitu, tedy za poslední rok, se popularita unie zvýšila, a to ve všech členských zemích. V Česku se důvěra v evropské instituce (podle CVVM) dostala z 50 % na 60 %.Ivan Hoffman, komentátor

Popularita po brexitu roste

„Všude v Evropě teď začal převládat pocit, že EU je dobrý projekt. Lidé se z brexitu nevylekali, ale taky víc mluví o uspořádání referenda o dalším osudu té které země. Chtějí mít právo volit, ale taky právo v EU zůstat.“

Celá debata se tak podle komentátora teď vede, „jak těsná má být košile i společný kabát. Mluví se o tom, jaký má ten kabát střih, jak má být pohodlný nebo volný. Když je nepohodlný a těžký, nikdo se v něm ani nepohne. Šéfové EU nám vnucují, abychom všichni měli všichni stejnou i tu košili.“ Mělo by tedy i u nás proběhnout referendum o setrvání Česka v EU? „Politici tvrdí že ne, lidé ano. Tedy až na prezidenta, který vychází přesně z těchto průzkumů CVVM. Asi je znal dřív, než vyšly v novinách.“

EU jako supermarket?

Existuje konflikt mezi východem a západem Evropy? Nový francouzský prezident Emmanuel Macron totiž východní země nazval cyniky, kteří EU používají jako bankomat, a to bez respektování evropských hodnot. Evropa podle Macrona není supermarket, Evropa znamená společný osud. Podle Hoffmana ale Macron zatím „nepřehodil výhybku“, myslí si, že hovoří jen k Francouzům.

Francouzský prezident Emmanuel Macron

„Nepřijde mi příliš bystrý a asi mu tak chvíli potrvá, než se rozkouká. Jeho slova bych dokonce nazval politickou chybou. My nechceme být v EU ze zištných důvodů, ale proto, že jsme uvěřili v její ideály.“ Vstupovali jsme později, a tak je máme ještě v čerstvé paměti. „Taky proto jsme víc kritičtí, když sledujeme některé její byrokratické nesmyslnosti,“ dodává.

autoři: iho , lup , zis
Spustit audio