Jan Jirák: Věci se dějí, aby o nich média mohla psát. Veřejný život je zinscenovaný

9. březen 2017

Svět ovládají média. Jejich role se v běžném životě řeší prakticky denně. Čím to je? Jak se média proměňují? Změnila média sociální sítě?

„Pokud médii myslíme tisk, rozhlas a televizi, tak se proměňují dost zásadně, protože se musí přesouvat na internet a akceptovat sociální sítě. To mění způsob distribuce i výroby informace,“ říká mediální teoretik Jan Jirák. „Změny jsou dost zásadní. A někdy se divím, že na konci stále ještě máme pořady a tiskoviny, tak jak jsme je znali.“

Svět se děje pro média

Pravidelnou otázkou ohledně médií zůstává, zda média ukazují, co se děje, anebo zda se děje to, co ukazují média. „To je klíčová otázka, kterou musíme zjistit. Myslím, že stále víc se děje proto, aby si toho média všimla. Co považujeme za veřejný život společnosti, je z části zinscenované.“

Konzumenti podle Jiráka od médií očekávají velkou škálu možností, věcí i zážitků. „Někdy si chce člověk odpočinout. Jednou hledá informace. Jednou se chce ujistit, že lidé mají stejný názor. A někdy prostě jen nechce být sám.“

Plná objektivita není možná

„Fakticky nikdy nelze nabídnout přesný obraz toho, co se děje. I zpráva a zpravodajství je určitý typ interpretace. Něco se muselo vybrat, něco se naopak nevejde, někdo o tom něco řekl. V tomto směru média nabízejí jistý interpretační rámec,“ říká Jirák o stále častější otázce objektivnosti médií.

Prof. PhDr. Jan Jirák, Ph.D.

Role médií je ale i komentativní, a proto mohou nabízet i vlastní interpretaci. „Bylo by čestné, aby médium přiznalo barvu a řeklo: Toto je interpretace. Dříve se dbalo na důsledné rozlišování mezi zprávou a komentářem. Je to ale trošku hra. Zpráva je takový implicitní komentář. Tím, že ji redakce vybrala, ukazuje, že je důležitá.“

autoři: zis , Jan Jirák
Spustit audio