Jak to vidí20. ledna  2016 v 08:30  

Jan Petránek: Merkelová to neustojí

Jan Petránek o Angele Merkelové: „Osobně jsem si ji vždy velmi vážil. Vždy měla pro nás velké pochopení, umí docela obstojně česky a je to morálně velice citlivá osobnost, která se ale svou super humanistickým zaměřením dostala do vlastní pasti.“ - Foto:  ČTK/AP

Jan Petránek o Angele Merkelové: „Osobně jsem si ji vždy velmi vážil. Vždy měla pro nás velké pochopení, umí docela obstojně česky a je to morálně velice citlivá osobnost, která se ale svou super humanistickým zaměřením dostala do vlastní pasti.“Foto:  ČTK/AP

Německá kancléřka Angela Merkelová podle komentátora špatně odhadla vážnost migrační vlny. A spadla do vlastní pasti. Zachránit ji může snad jen to, že se kolem ní nepohybuje žádná další silná politická osobnost, která by ji mohla nahradit.

EU má teď dvouměsíční lhůtu na to, aby získala kontrolu vnějších hranic Schengenského prostoru. „Já tomu termínu ale nevěřím,“ říká Jan Petránek. Státy unie podle něj rezignovaly na ochranu vlastních hranic. „Tady se kolikrát dělají ukvapená rozhodnutí, která se pak složitě napravují,“ zlobí se. 

 

Host: komentátor Jan Petránek. Témata: národní hrdost, identita i tenký led nacionalismu, sebeupálení Jana Palacha, migrace a útoky na liberální konzervatismus. Moderuje Zita Senková.

Vložit na svůj web

Například zkrácení početního stavu naší armády. „To byla strategická chyba, která mě pořád rozčiluje. Navíc, když koupíme gripeny, které pak létají nad Grónskem nebo Islandem. To udělá jen strategický hlupák!“ Je to prý jako v šachu. Abyste vyhráli, musíte občas i něco obětovat. Třeba i královnu. 

V čem se pletla 

Tou královnou je tady teď německá kancléřka Angela Merkelová. Tlak na ni sílí. A to už i ve vlastní CDU, ale i bavorské CSU. Hlavně kvůli ročnímu stropu na počet přijímaných uprchlíků. „To jsou ale jen sny, které přestřelila. Ona se prostě spletla. A když se plete politik, tak na to strašně doplatí!“ myslí si. 

Merkelová se podle něj asi domnívala, že půjde jen o jednorázovou migrační vlnu. A že se na Blízkém východě podaří rychle vyhrát. Chtěla uprchlíkům pomoci v domnění, že se pak začnou vracet domů. „Hodně bych se divil, kdyby to Merkelová ustála,“ říká Petránek. 

Čtěte také: Jan Petránek: Tipuji, že válka v Sýrii v roce 2016 skončí!

Útok na demokracii? Určitě! 

Co je špatného na tom chtít vědět, kdo k nám přichází? Ptá se Petránek - Foto: Neo Schořálek

Co je špatného na tom chtít vědět, kdo k nám přichází? Ptá se PetránekFoto: Neo Schořálek

Komentátorovi se nelíbí útoky na liberální demokracii ve spojení s migrační vlnou. „Co je špatného na tom chtít vědět, kdo k nám přichází? Je to útok na demokracii, když tvrdíte, že chcete mít v zájmu svého obyvatelstva přehled o migrantech?“ Demokracie přece nesmí být bezzubá, upozorňuje. 

Migrační vlna ale podle Petránka „dělá z demokratických zákonů trhací kalendář.“ Jsme tak svědky různého zamlžování. Jako třeba silvestrovských útoků na německé ženy. „Pokud někdo jen křičí a uprchlíky nekontroluje, tak je to buď blázen, nebo je to obyčejná zlomyslnost.“ 

Jak vidí demokracii ve světle Palachova činu, který se před 47 lety upálil? Poslechněte si ze záznamu v iRadiu. 

Pořad: Jak to vidí...  |  Stanice: ČRo Dvojka
Čas vysílání: pondělí-pátek a neděle 08:30; repríza pondělí-pátek 20:30  |  Délka pořadu: 27 minut  
 

Nové články v rubrice

Sledujte nás

Příběhy posluchačů

Další nabídka

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace