Jak to vidí2. května  2018 v 08:30  

Jaroslav Šebek: Donald Trump je nevyzpytatelný hráč. Proč si oblíbil Emmanuela Macrona?

Francouzský prezident Emmanuel Macron na návštěvě u Donalda Trumpa 24. dubna 2018 - Foto: Fotobanka Profimedia

Francouzský prezident Emmanuel Macron na návštěvě u Donalda Trumpa 24. dubna 2018Foto: Fotobanka Profimedia

Svoje motto „Amerika především“ aplikuje Donald Trump důsledně v domácí i v zahraniční politice. Přesvědčil se o tom i Emmanuel Macron při své návštěvě.

Donald Trump se obdivuje autoritativním typům politiků, jako je Vladimir Putin, čínský prezident nebo saúdskoarabský korunní princ. Proč si ale oblíbil francouzského prezidenta Macrona? „Uznává ho jako člověka, který je suverén v rámci francouzského politického systému. Byť názorově je jeho úplný protějšek,“ soudí Jaroslav Šebek

 

Host: Jaroslav Šebek. Témata: vztahy mezi USA a Evropskou unií; politika Emmanuela Macrona; jaderný program Íránu; poselství a odkaz kardinála Dominika Duky, který oslavil 75 let. Moderuje Zita Senková.

Vložit na svůj web

„Emmanuel Macron usiluje o to stát se evropským lídrem. Snaží se držet krok s americkou politikou a obnovit tvář Evropské unie v probíhající krizi liberalismu. Má v sobě jak sklony k politickému pragmatismu, tak i snahu formulovat dlouhodobější ideové vize. To z něj činí člověka, který je schopen ovlivnit dění v celé Evropě.“ 

Evropská lobby Trumpa nepřesvědčila 

I přes okázale přátelské přijetí ale Macron při své návštěvě u Trumpa neuspěl s trvalým vyjmutím členských států EU z celní povinnosti na dovoz hliníku a oceli. Neuspěla ani Angela Merkelová. Klíčové bude podle Šebka sobotní rozhodnutí o jaderné dohodě s Íránem, jejíž platnost má Donald Trump potvrdit do 12. května. 

„Podle izraelských tajných služeb Írán jadernou dohodu už dříve porušoval. Proto se domnívám, že v ní Trump nebude pokračovat. Ale rozhoduje se bohužel často velice spontánně. Nic se nedá předjímat,“ říká Šebek. „Zatím dává najevo, že tato dohoda spíše oslabuje zájmy Spojených států a jejich spojenců.“ Je tak možná na obzoru nová aliance mezi USA a Saúdskou Arábií namířená proti Íránu. 

Pořad: Jak to vidí...  |  Stanice: ČRo Dvojka
Čas vysílání: pondělí-pátek a neděle 08:30; repríza pondělí-pátek 20:30  |  Délka pořadu: 27 minut  
 

Nové články v rubrice

Sledujte nás

Příběhy posluchačů

Další nabídka

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace