Jaroslav Šebek: Myšlenka nového referenda o brexitu je po britských volbách definitivně pohřbena

9. červen 2017

O výsledcích předčasných britských voleb se dá říct, že Konzervativci premiérky Theresy Mayové utrpěli vítězství. Podle předběžných výsledků přišli o 11 křesel, a to k získání parlamentní většiny stačit nebude.

„Výsledek už naznačovaly poslední předvolební průzkumy, takže až tak velké překvapení to není,“ říká historik Jaroslav Šebek. „Očekávat se dalo i vítězství Labouristů Jeremy Corbyna. Přestože by na něj ještě před pár týdny nikdo nevsadil ani zlámanou grešli.“


Konzervativní strana získala 318 křesel v Dolní sněmovně, Labouristé 261. Za Skotskou národní stranu usedne jen 35 poslanců. Liberální demokraté mají 12 mandátů a severoirští unionisté 10.

Nový brexit? Ani náhodou

Corbyn teď iniciátorku předčasných voleb Mayovou vyzývá k demisi. Premiérka už oznámila, že se nehodlá vzdát a pokusí se vytvořit menšinovou vládu. „Teď má velmi rozkolísanou pozici, hlavně uvnitř strany. Pokud to ustojí, bude mít její kabinet mimořádně nestabilní postavení.“

Zároveň si ale podle Šebka nemáme výsledky voleb překládat jako nějaké nové hlasování o vystoupení z EU. „Myšlenka druhého referenda o brexitu je definitivně pohřbena. Skotská národní strana totiž v kampani s touto kartou hrála, od voličů nedostala ale téměř žádné hlasy."

Proč Mayová prohrála?

Podle historika to byla vnitrostátní témata, o kterých se u nás nemluvilo. „Bylo by potřeba vypráskat všechny její poradce, protože zvolili špatné zacílení kampaně hlavně na seniory.“ Přitom to byli právě oni, kdo v červnu 2016 hlasovali pro brexit. „Za odměnu“ jim ale konzervativní premiérka chtěla zhoršit sociální statut a přístup do zdravotnictví.

Dalším důvodem prohry je zhoršená bezpečnostní situace Spojeného království po třech teroristických útocích. Labourista Corbyn je totiž zasadil do souvislostí s premiérčiným dřívějším působením na ministerstvu vnitra. „Nemůžu pominout ani brexit a roční tříbení názorů i uvnitř strany.“

Jeremy Corbyn, vůdce labouristů

Co bude dál?

Šebek by rozhodně nedoporučoval nějaké další volby. Z volební účasti je vidět, že jsou lidé už neustálým hlasováním unaveni. Čekat prý můžeme i méně tvrdá vyjednávání s EU o brexitu. „Nebude to Británie, kdo bude EU diktovat. Taky to ale neznamená, že by se jí měla Evropa nějak mstít.“

autoři: lup , zis , Jaroslav Šebek
Spustit audio