Jiří Drahoš: Vědci, kteří nesouhlasí s naší výzvou, se jen rádi vymezují

22. září 2015

V srpnu vznikla v Česku petice Vědci proti strachu a lhostejnosti, která reaguje na příliv uprchlíků do zemí Evropy. Jedním ze signatářů je i předseda Akademie věd ČR Jiří Drahoš.

V době, kdy petice vznikala, byl ale mimo území Česka. „K podpisu mě vybudil soukromý názor mluvčího prezidenta, který řekl spoustu nesmyslů. Tak jsem zjistil, že tady nějaká výzva je, přečetl jsem si ji a hned podepsal,“ říká Jiří Drahoš.

Následně ho prý překvapily reakce bývalých i současných politiků, signatářům byly podsouvány nesmyslné závěry a také se dozvěděl, že přece vědci nemají patent na rozum a hlavně, nevytvářejí žádné hodnoty.

Vědci jsou elitou! Kdo jiný?

„Musím říct, že opravdu považuji naše vědce za elitu tohoto národa. Kdo jiný. Oni přemýšlejí, analyzují, kritizují a jsou od počátku vedeni k tomu, aby pochybovali. Nevím, kdo víc by měl být elitou. Zároveň ale netvrdím, že i mezi vědci nenajdou hlupáci.“

Bývalý prezident Václav Klaus je dokonce nazval kvazi-elitou. Já se zamýšlel nad tím, jestli tím, že jsem petici podepsal, jsem taky kvazi-vědec. Takže asi jsem,“ dodává předseda AV ČR.

Čtěte také

Sám by některé věty textu asi formuloval jinak, ale zároveň prý dobře ví, jak složité je vycizelovat text dokumentu, na kterém se má dohodnout více lidí. „Ale slova jako ´žádáme politiky, apelujeme na média nebo prosíme veřejnost´, jsou přece velmi důstojná a naléhavá.“

Vymezují se ti, kteří by to udělali vždy

Petice je na světě už několik týdnů, a tak se už objevily názory některých vědců, kteří s ním nesouhlasí. „Vědecká obec není a už ze své definice ani nemůže být, jednotná. Ale ti, kteří se proti petici vymezují, jsou podle mě lidé, kteří se rádi vymezují vůči čemukoli. Nepřikládám tomu žádnou váhu.“

K uprchlické krizi chystáme seminář. To je naše role

Jaké polínko chce vědecká obec přiložit k pomoci s obrovskou uprchlickou vlnou v Evropě? „Myslím si, že úkolem instituce typu akademie věd by mělo být seznamovat veřejnost s korektními poznatky, zkušenostmi, fakty. Taky chystáme společný seminář v Parlamentu ČR, který se bude věnovat imigraci lidí do Česka bez emocí. To je naše role.“

Vlna uprchlíků se blíží k hraničnímu přechodu Hegyeshalom

Jiřímu Drahošovi je také jasné, že tady žádná krátkodobá řešení neexistují. Vždyť jde o největší migrační vlnu od 2. světové války. „Všichni to sledujeme a vidíme, že je to opravdu velká vlna lidí, která se dala do pohybu. Ve stanových táborech kolem Sýrie je dnes kolem čtyř milionů lidí. Taky víme, že osm milionů už ze Sýrie odešlo.“

autoři: lup , zis , Jiří Drahoš
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.