Jiří Hlaváč: Karty byly rozdány hned po volbách. Teď jen hráči hledají svůj způsob hry

11. leden 2018

Včerejší schůze poslanců, která měla vyslovit svou podporu nové vládě, se zvrhla v debatu „vydat vs. nevydat“ Andreje Babiše a Jaroslava Faltýnka policii. Samotné hlasování o důvěře se přesouvá až na příští týden. Hudební pedagog to ale nepovažuje za tragédii.

„Karty byly rozdány hned po volbách. Teď se jen hledá styl a způsob této karetní hry,“ říká Jiří Hlaváč. „Vždy tady bude licitace, přetahování a nejrůznější dokládání skutečností, které by se do hry měly nebo neměly zařadit.“ Je to prý úplně běžný postup.

Je to prý úplně běžný postup. Každý rád argumenty druhých zpochybňuje s tím, že jen ty jeho názory a připomínky jsou ty správné. „Každý konsensus je nakonec souhrnem myšlenek a názorů. Je to průsečík stylů a různých způsobů práce, kterou všichni přinášejí do hry. Takže ani to, co jsme včera viděli, není nic nového pod sluncem.“

Druhý pokus?

Jiří Hlaváč odmítá propadat nějaké skepsi, naopak vítá postoj prezidenta Miloše Zemana. Po svém projevu ve sněmovně totiž prohlásil, že napodruhé jmenuje Babiše premiérem, až když mu přinese vládní podporu 101 poslanců. „To svou logiku má. Měla by to být záruka, aby nebyl neúspěšný i druhý pokus o sestavení vlády vítězem voleb.“

Jen tak prý bude mít nový kabinet legitimitu i pro budoucnost. „Ale také jejich program (Programové prohlášení vlády) bude předmětem licitací, hledání a možná i nacházení,“ doufá Hlaváč. Sám prezident o programovém prohlášení současného menšinového kabinetu bez důvěry řekl, že je to pro něj jakýsi švédský stůl, kde si každý může vybrat, na co má chuť.

Co dům dal...

„Já bych ani neřekl švédský stůl, ale spíš co dům dal. Je to takové hledání, co bych chtěl změnit, co budu muset změnit a co kvůli ostatním měnit nesmím.“ Je to prý jen nástřel roviny témat, kterým by se nová vláda chtěla věnovat. „Je to ale nezavazující materiál, protože vláda zatím důvěru nemá.“

autoři: lup , zis , Jiří Hlaváč
Spustit audio