Jiří Hlaváč: Konec svobody slova v Česku?

27. duben 2018

V Paříži založená nevládní organizace Reportéři bez hranic monitoruje svobodu tisku 180 států světa. Podle jejich poslední zprávy se za loňský rok propadly nejvíc čtyři evropské země, včetně Česka.

„Ten výrazný sestup o 11 pozic mě překvapil,“ říká hudebník Jiří Hlaváč. „Když se ale dívám kolem sebe, a vnímám výpady, které tady vůči novinářům pravidelně objevují, tak to asi nebude náhoda.“ Novináři podle něj mají nejen podávat objektivní, pravdivé a včasné informace, ale taky dohlížet na dodržování pravidel veřejného prostoru

„Může se ale stát, asi hlavně v privátním sektoru, že za nimi přijde zaměstnavatel se svými zájmy a zadáním,“ uvažuje hudebník. Je pak prý na každém novináři, jestli na jeho zadání přistoupí, nebo ne. Každá mince má dvě strany.


Podle Reportérů zaznamenala nejstrmější propad Malta (o 18. příček), Slovensko, Srbsko a Česko spadlo o 11 příček na 34. místo. Největší svobodu poskytuje médiím Norsko, Švédsko, Nizozemí a Finsko. Poslední místo si „udržela“ Severní Korea.

Ani politik není Bůh

„Každý vrcholný veřejný činitel by si měl každé ráno vzpomenout, že je placený z veřejných prostředků. Veřejnost pak má právo, jeho práci kontrolovat.“ I politik musí mít podle Hlaváče zpětnou reflexi, sebereflexi a kontrolu. „A že nad ním hierarchicky už nikdo nestojí, přece neznamená, že je nekontrolovatelný.“

„Mějme k sobě důvěru. Přece jen proto, že ten druhý má jiný názor, ho nemusím nenávidět, natož aby pak za to zaplatil životem jako na Slovensku.“ A kdo pak hlídá novináře? „Veřejnost. My sami. Každý má možnost na kritiku zareagovat. Mám s tím velmi dobrou osobní zkušenost. Oslovil jsem kritika, sedli jsme si a všechno vyjasnili. Ale museli jsme se vzájemně poslouchat.“

Chybí zpětná kontrola

Podle Reportérů bez hranic se u nás zvyšuje četnost slovní útoků politiků směrem k žurnalistům. Zmiňují i prezidentovu tiskovku s falešným kalašnikovem a nápisem „na novináře“. Vadí jim připravované tzv. náhubkové zákony nebo koncentrace médií v rukou vlivných podnikatelů a politiků. „Politici by přece měli mít zájem o zpětnou kontrolu,“ uvažuje Hlaváč.

Otevřenost a vnímání názorů druhých je podle hudebníka demokracie starořeckého modelu. Varuje, že se ztrátou svobody vyjadřování ztratíme i svobodu vyslechnutí a volné diskuse. A odmítá ukolébání se „přece jinak skvělým“ 34. místem ze 180. „Mě by spíš zajímalo těch 33 přede mnou. Chtěl bych vědět, proč jsou lepší.“

autoři: lup , zis , Jiří Hlaváč
Spustit audio