Josef Baxa: Nezájem mladých o věci veřejné je alarmující

1. prosinec 2014

Starší generace zpravidla láme hůl nad tou mladou. Otázkou je, jestli právem a jestli není zádrhel i v tom, že mladí nemají kladné vzory. Nejsou náhodou na vině i politici.

Pohledy na dnešní mladou generaci jsou různé a Josef Baxa četl v poslední době několik analytických textů. „Jak už to bývá, my starší se na mladší generaci díváme se skepsí. Zdá se nám, že nejsou takoví, jako jsme bývali my. Možná, že totéž si říkali naši rodiče o nás.“

Havlovy děti střídají ty Husákovy

A co tzv. Havlovy děti? Jak vnímají sami sebe? „Oni si intenzivně prožili společenské změny po roce 1989 a mají na to vzpomínky. Ti dnešní mladí se na tuhle minulost dívají bez sentimentu a velmi kriticky.“ Na jedné straně odkládají rozhodnutí vstoupit na trh práce a založit rodinu, přesto si Josef Baxa myslí, že si včas uvědomí svojí roli ve společnosti.

Čtěte také

I když jejich zapojení do veřejného života je možná trochu varující. „Zajímám se o voličskou účast a jakkoli obecně klesá zájem o věci veřejné, jejich nezájem je dost alarmující.“ Na jedné straně jsou díky sociálním sítím schopni se zorganizovat k čemukoliv. Jde o to, aby se organizovali taky někdy ve veřejných věcech a aby uvažovali trochu dál.“

Nedostatek vzorů

Pro mnohé mladé lidi v Německu je vzorem kancléřka Angela Merkelová a je smutné, že v České republice bychom takové vzory hledali těžko. „Vnímám to jako deficit. Platí stále, že lidé ve veřejném životě mají velkou odpovědnost nejen za svá slova, ale i skutky. Politici si to ale asi neuvědomují.“

02869558.jpeg

Německem hýbe případ dívky, která se zastala dvou děvčat. Těm ubližovali dva mladíci. Skončilo to brutálním útokem proti ní samotné a dívka zemřela. „Je to tragický případ a udivilo mě, že se naše média o tom zmiňují jen okrajově. V Německu je to zpráva číslo jedna.“ Občanská odvaha je podle Josefa Baxy to, co je dobrým kořením ve zdravé společnosti. „Tady nám nějak chybí.“

Nový trestní řád bude kvalitní

Rekodifikace trestního řádu je podle Josefa Baxy potřebná. „Ta procesní část, to znamená postup orgánů činných v trestním řízení, je nezbytným doplňkem celého zákona.“ Je to příležitost k odstranění některých chronických nemoci trestního řízení. „Myslím, že vzniká kvalitní dílo.“

Co se změní? „Bude větší akcent na plnění rolí policie a státního zástupce. Dalším důležitým rysem bude zvýšení práv poškozených, které byly v minulosti trochu na okraji. Myslím, že práce jdou dobrým směrem.“

Myslí se při stanovování trestů i na pozůstalé? Jakých prohřešků se dopouštějí soudci? Poslechněte si ze záznamu v iRadiu.

autoři: zis , eh
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.