Josef Baxa: Plat je cena pracovní síly na trhu práce. Máme informace o jiných cenách, tak proč ne o téhle?

3. listopad 2014

Z rozhodnutí Nejvyššího soudu musí teď úřady, kraje a veřejné instituce poskytovat informace o platech a odměnách svých zaměstnanců. Převážil tak svobodný přístup k informacím nad ochranou soukromí?

„Ano. A je to jednoznačně správně,“ říká Josef Baxa. „Je to zásah do soukromí, ale je to zásah legitimní.“

Informace o platu sama o sobě není podle předsedy Nejvyššího soudu vůbec nic pohoršlivého nebo dokonce negativního. „To nastává až tehdy, když ten plat je takový nějaký nepatřičný!“

Čtěte také

Většina žádostí o zveřejnění totiž nakonec prokázala, že s danými platy není něco v pořádku. „Ti, kteří to utajovali, neměli zájem na ochraně soukromí. Spíš měli černé svědomí.“

To se nám to hoduje...

Podle Baxy každá moc korumpuje. A tak pořád platí stará věta ze Švejka: „To se nám to hoduje, když nám lidi půjčujou!“

„Zajímalo by mě, jestli ten, kdo rozhoduje o nějakém přemrštěném platu z veřejných prostředků, by postupoval stejně, kdyby to platil ze svého.“

Závist vs. právo

Zveřejnění platů by se mělo týkat všech zaměstnanců bez rozdílu. Baxa ale připouští, že bude existovat i katalog tzv. nesporných funkcí. „Jsou to tak exponovaná místa spojená s takovou pravomocí, že ten požadavek na tuto informaci je nesporný.“

Zveřejňování samozřejmě povede k závisti. Rozšířený senát se proto lidskou závistí v jednom odstavci rozhodnutí věnoval. „A konstatovali jsme, že je to něco, čemu se právními prostředky nedá čelit. To je malost lidské duše.“

Proč je polovina Čechů nespokojená s demokracií? Co očekávat od Nejvyšší rady soudnictví? Poslechněte si ze záznamu v iRadiu.

autoři: Josef Baxa , zis , rota
Spustit audio