Jak to vidí13. listopadu  2017 v 08:30  

Josef Baxa: Po přepočítání volebních hlasů může být volba prohlášena za neplatnou

„Musíme teď vlastně znovu udělat práci volebních komisí,“ vysvětluje soudce - Foto: Filip Jandourek

„Musíme teď vlastně znovu udělat práci volebních komisí,“ vysvětluje soudceFoto: Filip Jandourek

Nejvyšší správní soud (NSS) tento týden čeká velké přepočítání volebních lístků z téměř poloviny okrsků Středočeského kraje. Důvodem je stížnost voliče na chyby. Hraje se o místa čtyř poslanců ODS. A možná i o možnost hlasovat napříště elektronicky.

„Od roku 2003 jsme tolik hlasovacích lístků a dokumentace ještě v rukou neměli,“ říká Josef Baxa. Půjde o desítky tisíc hlasovacích lístků z 915 okrsků. „Musíme teď vlastně znovu udělat práci volebních komisí.“ Kontrolu spustila stížnost ohledně preferenčních hlasů pro Martina Kupku (ODS). 

 

Host: Josef Baxa. Témata: Přepočítávání hlasů z voleb do Poslanecké sněmovny (jak vypadá samotný proces a co z něj vzejde). Ústava by se měla dodržovat a neohýbat dle vlastních přání. Roste u nás nesnášenlivost? Proč a co s tím? Moderuje Věra Štechrová.

Vložit na svůj web

Zvolený může být někdo jiný 

I když podle stěžovatele dostal Kupka jeho hlas, ve výsledcích voleb v jeho okrsku byla u jeho jména nula. Situace byla stejná i v dalších 915 okrscích, zatímco v 1100 okrscích lidé náměstka středočeské hejtmanky a místopředsedu ODS opravdu kroužkovali. vysvětluje soudce. 

NSS bude kvůli jiné stížnosti přepočítávat taky hlasy z Plzeňského kraje. „Je to v menším rozsahu, jde snad jen o čtyři obce. Tady bychom měli být hotovi snad ještě tento týden.“

„Kdyby měl stěžovatel pravdu, a to i po zpracování Českým statistickým úřadem, může se stát, že bude volba prohlášena za neplatnou. Zvolený tak klidně může být i někdo jiný.“ Nejde ale o revizi celého volebního procesu, jen o jména čtyř poslanců ODS zvolených v říjnových volbách za Středočeský kraj. 

Jak k tomu mohlo dojít? 

Komise mohla přehlídnout kroužkování u oboustranně potištěných volebních lístků. „Prostě jej neotočili, a tak nezapočítali preferenční hlasy u jmen na druhé straně. Volební proces organizuje ministerstvo vnitra, na úplném konci jsou ale vždy laici. Všichni jsme lidé a taky všichni občas děláme chyby.“ 

Ve volebních komisích jsou většinou zástupci politických stran a hnutí, které kandidují. To zajišťuje férovost a vzájemnou kontrolu. „Nějaké chyby tam tak jsou určitě vždy, ale snad jen v nějakém omezeném rozsahu.“ Mohlo by takové lidské chyby odstranit elektronické hlasování? 

Pomohlo by elektronické hlasování? 

Martin Kupka dostal od stěžovatele preferenční hlasy... ve výsledcích měl ale nulu - Foto: Filip Jandourek

Martin Kupka dostal od stěžovatele preferenční hlasy... ve výsledcích měl ale nuluFoto: Filip Jandourek

„Je to jistě lákavá představa, ale rizika tady zatím převažují nad klady.“ Současný systém totiž zaručuje, že hlasujete pouze vy. Elektronicky je celkem snadné zmocnit se vašeho hlasu. V Evropě je průkopníkem elektronického hlasování Estonsko. V parlamentních volbách ho tam využila jen procenta voličů. 

„Je to vlastně pokus, jak dostat víc (hlavně mladých) lidí k volbám. Taky proto se tolik mluví o tom kdy a kde volit. Jestli třeba u supermarketů místo ve speciálních volebních místnostech. Ale ta příčina, proč lidé volit nejdou, je podle mě úplně jinde.“ 

Pořad: Jak to vidí...  |  Stanice: ČRo Dvojka
Čas vysílání: pondělí-pátek a neděle 08:30; repríza pondělí-pátek 20:30  |  Délka pořadu: 27 minut  
 

Nové články v rubrice

Sledujte nás

Příběhy posluchačů

Další nabídka

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas