Jak to vidí6. února  2017 v 08:30  

Josef Baxa: Vyšetřování reorganizace policie? Jen nesmyslné výkřiky…

Poslanecká komise zkoumala možné politické tlaky kolem odvolání tehdejšího ředitele ÚOOZ Šlachty, který vedl spor s ministrem Chovancem. Žádné politické ovlivňování ale nepotvrdila... - Foto: Filip Jandourek, Michal Jindra

Poslanecká komise zkoumala možné politické tlaky kolem odvolání tehdejšího ředitele ÚOOZ Šlachty, který vedl spor s ministrem Chovancem. Žádné politické ovlivňování ale nepotvrdila...Foto: Filip Jandourek, Michal Jindra

Poslanecká vyšetřovací komise pouze zaúkolovala vládu, která má potrestat olomoucké zastupitelství. S tím ale kategoricky nesouhlasil ministr spravedlnosti. Stejný názor má i předseda Nejvyššího správního soudu.

„Ani jsem nečekal, že výsledkem šetření poslanecké komise bude něco smysluplného. Ale tohle? To jsou s prominutím úplné výkřiky. Navíc od lidí, co pláčou na vlastním hrobě,“ říká Josef Baxa. Poslanecká komise zkoumala zákulisí a možné politické tlaky kolem odvolání tehdejšího ředitele ÚOOZ Roberta Šlachty. 

Politické ovlivňování nepotvrzeno 

Žádné politické ovlivňování nepotvrdila. Vládě ale doporučila zvážit, jestli bude stačit kárná žaloba, nebo jsou potřeba nějaké další kroky k prozkoumání zákonnosti Vrchního státního zastupitelství v Olomouci. 

Co vlastně komise šetřila? 

Právě olomoučtí žalobci s Pavlem Komárem v čele měli podle komise vypustit neověřené a nepravdivé informace do médií a tím aktivně vstoupit do politiky. Nejvyšší státní zástupce ale řekl, že žádnou výměnu podřízených nechystá. Stejně se k návrhu postavil i ministr spravedlnosti Robert Pelikán. 

Personální otázky nemůže řešit vláda! 

Ministr Pelikán podle Baxy zřejmě upozorňuje, že vláda ani poslanci nemohou řešit personální otázky státního zastupitelství. „Považuji to za správný krok. Státní zastupitelství svou nestrannost prosazuje ve veřejném zájmu, což není to samé, co státní zájem.“ Musí totiž taky vyšetřovat i klopýtnutí ministrů. 

Pořad: Jak to vidí...  |  Stanice: ČRo Dvojka
Čas vysílání: pondělí-pátek a neděle 08:30; repríza pondělí-pátek 20:30  |  Délka pořadu: 27 minut  
 

Nové články v rubrice

Sledujte nás

Příběhy posluchačů

Další nabídka

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas