Jak to vidí9. července  2014 v 08:30  

Lenka Klicperová: Teroristé v Afghánistánu na nikoho neberou ohledy

Tálibán přijde k chudému člověku, dá mu 500 dolarů, kterými zajistí rodinu, a on se obětuje a stane mučedníkem, popisuje princip sebevražedných útoků v Afghánistánu Lenka Klicperová - Foto: Lenka Klicperová

Tálibán přijde k chudému člověku, dá mu 500 dolarů, kterými zajistí rodinu, a on se obětuje a stane mučedníkem, popisuje princip sebevražedných útoků v Afghánistánu Lenka KlicperováFoto: Lenka Klicperová

Útoky Tálibánu považuje za zbabělé. Po dalších sebevražedných útocích se o tom přesvědčila i česká armáda. Kolik Tálibán stojí jeden lidský život v Afgánistánu?

Šéfredaktorka časopisu Lidé a země Lenka Klicperová jezdí na východ již několik let. Může tedy potvrdit, že se situace v Afghánistánu zhoršuje již několik let. Zhruba od roku 2008. 

„Já to vidím na vlastní oči za ty čtyři roky, co tam jezdím. Bezpečnost se zhoršuje, navíc útoky Tálibánu jsou velmi zbabělé,“ říká o situaci. 

Při teroristických útocích se nedá sázet, že by teroristé brali ohledy na místní obyvatelstvo, ženy nebo děti. „Zažila jsem to na vlastní kůži loni, kdy jsme velkému sebevražednému útoku v Kábulu utekli asi o 10 minut,“ vzpomíná. 

Sebevražedným atentátníkem za 500 dolarů 

Vztahy českých vojáků s místními lidmi jsou na velmi dobré úrovni. Problém je, že někteří Afghánci jsou naopak tlačeni do spolupráce s Tálibánem. „Funguje to jednoduše. V Afghánistánu je velká chudoba a negramotnost. Toho teroristé využívají,“ říká Klicperová. 

„Stačí přijít k chudému člověku, dát mu 500 dolarů, kterými zajistí rodinu, a on se obětuje a stane mučedníkem,“ popisuje postup novinářka. 

Čtěte také: Jan Petránek: Sebevražedné útoky jsou nejhorší projev islámu

Afghánská armáda vs. Tálibán 

Za poslední roky si Klicperová všimla například posunu afghánské armády dopředu. „Mají vybudované speciální síly na dobré úrovni. A především si budují národní hrdost bojovat za Afghánistán proti Tálibánu,“ říká. 

Mezinárodní koaliční vojska ze země již brzy odejdou. Zodpovědnost tak zůstane na domácí armádě. „Doufejme, že se toho naučili co nejvíc. Snad udrží pořádek,“ doufá cestovatelka. 

Prezidentské volby 

V následujících dnech budou důležité oficiální výsledky prezidentských voleb. Země je teď rozdělena na dvě poloviny. Každá stojí za svým kandidátem. Budoucnost je tak stále nejistá. 

Co Lenku Klicperovou stále nutí jezdit do Afghánistánu? Poslechněte si v iRadiu. 

Autor:  Zita Senková, Jan Řápek
Pořad: Jak to vidí...  |  Stanice: ČRo Dvojka
Čas vysílání: pondělí-pátek a neděle 08:30; repríza pondělí-pátek 20:30  |  Délka pořadu: 27 minut  
 

Nové články v rubrice

Sledujte nás

Příběhy posluchačů

Další nabídka

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas