Na Islandu místo kapra jedí na Vánoce papuchálka

17. červenec 2014

Papuchálek je pták někde mezi papouškem a tučňákem. A právě takové divy přírody můžou za to, že se cestování na Island stane závislostí.

Do vnitrozemí Islandu se téměř nedá dostat. Snad jen pomocí speciálních čtyřkolek. Většina lidí jezdí po okruhu kolem.

„My si na to ale pořídili speciální Tatrabus pro Dakar. A projeli Island křížem krážem,“ svěřuje se novinář Petr Tůma.

Na 12 000km dlouhou cestu vzal i svého dvanáctiletého syna Tomáše. Společně se brodili suťovými poli, lávovým štěrkem nebo zapadali po pás do sněhu. Anebo se šli spolu s místními koupat za mrazivé noci do horkých přírodních lagun.

Divní ptáci papuchálci

Kromě nesčetných vodopádů je na Islandu zaujal pták papuchálek. „Islanďané ho jedí na Vánoce místo kapra,“ popisuje Tůma. „Ale musí si ho sami ulovit, takovou velkou sítí.“

Tomáš Tůma, Petr Tůma a Zita Senková

Papuchálek těžko létá. Ale výborně plave. „Jak je silnější, tak se mu těžko vzlétává z nějaké rovné plochy. On vždycky musí vyletět shora dolů. Třeba ze skály. Ale v okamžiku, kdy se dostane na pláž, tak z ní musí odplavat.“

Papuchálci žijí hlavně na moři. Potápí se až do 60m hloubky, kde loví ryby. Nejvíc jich na Islandu uvidíte v době hnízdění. To začíná kolem července a srpna.

Protest elfů proti dálnicím

Island je také známý jako země trollů, elfů a různých skřítků. „Je tam spousta zkamenělých skřítků. Jsou to kamínky na sobě a nejrůznější zkameněliny od výbuchů lávy. A vy máte pocit, když se rozhlédnete, že jsou všude kolem vás trollové, kteří mlčí. A pak se otočíte a slyšíte takové hihňání. Protože začalo zrovna foukat a pršet.“

Na Islandu dokonce pozastavili výstavbu dálnice. Měla údajně rušit elfy a místní skřítky. „Většina Islanďanů na ně skutečně věří, i když to nepřiznají,“ věří Tůma. „Každopádně jsou za to, aby Island zůstal v té podobě, v jaké je.“

Jak Islanďané bojují za přírodu? Kde najdete jeden z nejstarších parlamentů na světě? Co dělají mladí Islanďané pro turistický ruch? Poslechněte si v iRadiu.

autoři: zis , rota
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.