Podle Petra Robejška se musíme demokracii učit. Znamená pro nás práva i povinnosti

29. listopad 2013

V pátečním vydání pořadu Jak to vidí se politolog a ekonom Petr Robejšek zamyslel nad rozhodnutím Ukrajiny, která těsně před podpisem asociační dohody s EU couvla.

Pro Ukrajinu jsou zajímavé evropské peníze
Ukrajina měla v litevském Vilniusu nakročit do EU. Podpis asociační dohody se ale neuskutečnil. Co to bude znamenat nejenom pro Ukrajinu, ale také Evropskou unii? „Úplně nečekané to nebylo. Dalo se předpokládat, že jestli se Ukrajina rozhodne opačně, bude to velmi těsné a moje prognóza byla, že se ukrajinští vůdci přikloní k ruskému dubisku.“ Je za tím vnější tlak? „Ukrajinský prezident Janukovič v každém případě zkoušel hrát na obě strany a získat maximální výhody. Ale rozhodujícím aspektem byla zcela jistě závislost na Rusku, která je historicky a fyzikálně daná. To, co je pro ukrajinské aktéry skutečně atraktivní jsou evropské peníze, nebo domněnka, že Evropa bude schopná a ochotná finančně pomáhat.“ Co pozastavení asociační dohody znamená pro EU? „Myslím, že je to takový nedobrovolný pokrok v procesu učení o vlastních možnostech, respektive o vlastní neschopnosti strategické a dotažené politiky.“

O hodnotách
Jak se analytik, žijící v Hamburku, dívá na evropské hodnoty a jejich export? „Je to jakási morální mise západní Evropa, která ale naráží na otázky, jestli na to máme dost síly a jestli jsou tyto hodnoty opravdu tak optimální. Já se vůbec nemyslím, že máme patent na pravdu.“

Co je demokracie?
Jak se Petr Robejšek dívá s odstupem na cíle a přání z listopadu 1989? „Vzhledem k tomu, co se dalo očekávat a odkud jsme vycházeli, jsem spokojen. Je jistě mnoho pravdivého na nespokojenosti obyvatel s domácí politikou. Ale demokracii je třeba se učit a pro občana neznamená jen to, jít k volbám. Znamená to práva a povinnosti. Jestilže je občan nespokojen, je jeho právem, ale i povinností účastnit se mnohem více politického života.“

Dr. habil. Petr Robejšek
Dosavadní kariéra:
• studium na Karlově univerzitě v Praze;
• studium na univerzitě Hamburk;
• 1982-1998 vědecký pracovník, Mezinárodního institutu pro politiku a hospodářství
• habilitace pro politické vědy;
• 1998-2007 ředitel Mezinárodního institutu pro politiku a hospodářství, Haus Rissen v Hamburku;
• od července 2007 nezávislý poradce pro strategické otázky

"Jak to vidí" vysíláme od pondělí do pátku vždy v čase od 8:30 do 9:00 hodiny. (Přepis pořadu najdete na našich stránkách následující den, zvukový záznam do hodiny po odvysílání.)

Autorizovaným dodavatelem doslovných elektronických přepisů pořadů Českého rozhlasu je NEWTON Media, a.s. Texty neprocházejí korekturou.

autor: Petr Robejšek
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.