Jak to vidí14. července  2017 v 08:30  

Původní obyvatelé Madagaskaru připluli na kánoích z Indonésie. Kdo další tu zanechal stopu?

První obyvatelé se sem z Indonésie vydali tisíce kilometrů přes Indický oceán na dvojitých kánoích. Stalo se tak před dvěma tisíci lety - Foto: Martin Löew

První obyvatelé se sem z Indonésie vydali tisíce kilometrů přes Indický oceán na dvojitých kánoích. Stalo se tak před dvěma tisíci letyFoto: Martin Löew

Madagaskar bývá kvůli unikátní flóře a fauně označován jako ostrov živoucích fosilií. Je zde vůbec nejvíce endemitů – tedy druhů, které se nikde jinde nevyskytují. Například největší lemur na světě jménem Indri indri. Je kvůli jejich ochraně vůbec možné po Madagaskaru volně cestovat?

„Většina rezervací je přístupná, zároveň ale není možné se po nich pohybovat bez průvodce. Bez něho nejenže mnohá vzácná zvířata vůbec neuvidíte, ale hlavně byste se mohli nadobro ztratit,“ varuje antropolog Marek Halbich. 

Místo silnice bahno 

Ostrovní infrastruktura je na nízké úrovni. Přesuny mezi většími městy jsou ještě relativně pohodlné, ale pokud chcete i něco vidět, jsou přesuny komplikovanější. „100 kilometrů jsme jeli asi 17 hodin. To není ani prašná silnice, jedete v bahně. A ještě jsme asi 7krát museli trajektem překonávat řeku. A zpět ještě jednou totéž,“ vzpomíná. 

I proto možná není divu, že na Madagaskar nemíří tolik turistů. Jejich zájem sice zvýšil animovaný film stejného jména, přesto to ale nešlo srovnávat s Keňou nebo Tanzanií. „Je to dané i dražšími letenkami. Zatímco do keňského Nairobi se dostanete za 15 tisíc korun, na Madagaskar jsem se nikdy nedostal pod 30 tisíc,“ podotýká Halbich. 

Malgašané přišli z Indonésie 

Halbicha do bývalé francouzské kolonie přivedl výzkum kmene Betsimisaraka, který obývá převážně východní část ostrova. . Madagaskar má více než 24 milionů obyvatel, kteří se řadí do 21 národnostních skupin - Foto:  M M, flickr.com   ,  CC BY-SA 2.0

Halbicha do bývalé francouzské kolonie přivedl výzkum kmene Betsimisaraka, který obývá převážně východní část ostrova. . Madagaskar má více než 24 milionů obyvatel, kteří se řadí do 21 národnostních skupinFoto:  M M, flickr.com , CC BY-SA 2.0

Halbicha do bývalé francouzské kolonie přivedl výzkum kmene Betsimisaraka, který obývá převážně východní část ostrova. Madagaskar má více než 24 milionů obyvatel, kteří se řadí do 21 národnostních skupin, pokud tedy počítáme jen ty oficiálně uznané. Malgašané, jak se obyvatelé ostrova nazývají, totiž mají rozmanitý původ. 

Většina překvapivě nepochází z nedalekého afrického kontinentu, genetické testy ukázaly na Indonésii, především pak ostrov Borneo. O Madagaskaru se tak právem říká, že je rozkročen mezi Asií a Afrikou – a obyvatelé západního pobřeží skutečně mají africké kořeny. Stejně tak tu ale najdeme i evropské a arabské vlivy. 

„Arabové se zde usídlili už v předislámském období, zastoupení arabské populace je ale dnes velmi malé. A to platí i o islámu – na rozdíl třeba od Komorských ostrovů, které jsou z 99 procent muslimské,“ přibližuje Halbich. 

Autor:  Zuzana Vlčková, Michael Erhart
Pořad: Jak to vidí...  |  Stanice: ČRo Dvojka
Čas vysílání: pondělí-pátek a neděle 08:30; repríza pondělí-pátek 20:30  |  Délka pořadu: 27 minut  
 

Nové články v rubrice

Sledujte nás

Příběhy posluchačů

Nejčtenější

Erich Maria Remarque: Nebe nezná vyvolených (1/10)

Milostný příběh mladé dívky, trpící tuberkulózou, a světem protřelého závodníka. Čte Igor Bareš. Poslouchejte...

Další nabídka

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas