Richard Hindls: Co znamená prudký pád čínských akcií? Paniku!

1. září 2015

Akcie na čínské burze padly po prudkých výkyvech za minulý týden celkově o 8 %. Ochromilo to i evropské akciové trhy. Jak moc to ohrozí nás?

„Prudký pád dolů a po intervencích zase rychlý růst, to není obvyklé,“ konstatuje ekonom Richard Hindls. „Vidím to jako paniku.“ Čínské akcie se podle něj „přehřály“. V minulých letech razantně rostly. Až do letošního května. Podobně jako japonské akcie.

Jiný ekonomický systém

Ale v Číně je centrálně řízená ekonomika. Úplně jiná než kdekoli jinde v Evropě, Americe nebo právě v Japonsku. „Byl bych zdrženlivý v hodnocení. Čína v minulých dnech opakovaně oslabila svou měnu. Podpořila tím svůj vlastní export a naopak zkomplikovala život dovozcům do Číny.“

Minulý týden napumpovala peníze do nákupu akcií. Mluví se o tom, že intenzivním fondům v Číně bude umožněno vstoupit do těchto nákupů. „Část peněz určených na důchody tak povede k uklidnění na burzách. Ale neznám dnešní výsledky.“

Čína nejsilnější

Čína se dnes pohybuje kolem 7 % růstu HDP. Před několika lety to bylo přes 10 %. Ekonomičtí odborníci ale hovoří o tom, že by Číně stačilo i 6% tempo. Z pohledu výkonu na hlavu je Čína asi 80. ekonomikou světa. Z pohledu absolutního objemu je ale druhá největší.

„Čínská ekonomika by mohla vystřídat na prvním místě Spojené státy,“ myslí si ekonom. „Jestli 21. století bude stoletím Číny, si říct netroufám. Mluví se ale o tom, že by se renminbi vedle dolaru mohlo stát rezervní měnou.“

Žádné problémy

Hindls upozorňuje také na zvláštnost čínské ekonomiky: má jen 35 % služeb a minimálně 50% zastoupení průmyslu. Údajně se tam teď hromadí zásoby ve strojírenských podnicích, což může být příčinou zpomalování čínské ekonomiky. Mluví se i o problémech ve stavebnictví.

„Čína ale pořád staví. A má spoustu peněz. Má největší devizové rezervy na světě. Je největším vlastníkem amerických dluhopisů. Má velký podíl na investicích a malý na spotřebě. V Evropě je to opačně,“ popisuje. „Netroufám si říct, že je Čína v problémech.“

Jak se dál bude vyvíjet řecká krize? Je návrat ke školním osnovám správným krokem? Poslechněte si ze záznamu v iRadiu.

autoři: Richard Hindls , zis , rota
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.