Richard Hindls: Jaký vliv budou mít ruské sankce na tureckou ekonomiku?

3. prosinec 2015

Rusko chce za sestřelení svého letounu na syrsko-turecké hranici odstřihnout Turecko od svých energetických komodit. Podle prezidenta Erdogana se Turecko bez ruského plynu obejde. Co z toho jsou jen řeči?

„Ekonomické vztahy Turecka a Ruska nejsou úplně malé a zanedbatelné,“ varuje ekonom Richard Hindls. Rusko je zhruba 6. největším odbytištěm tureckého zboží. Zároveň je největším dovozcem ropy a prakticky jediným dovozcem plynu do Turecka.

Skončí turecký turismus jako řecký?

„Sankce ale mají platit postupně a je otázka, jak dlouho je bude Rusko vůbec uplatňovat,“ vidí ekonom i odvrácenou stranu. Rusko chce zastavit i dovoz potravin a bezvízový styk s Tureckem. Kvůli celkové nestabilitě v regionu hrozí, že tím turecký turismus výrazně utrpí.

„Turecké HDP z 50 % tvoří služby. Dominuje turismus. A právě z Ruska,“ připomíná Hindls. „Pochopitelně celá řada turistů z jiných zemí může teď Turecko považovat za zemi, která není v té úplně nejbezpečnější zóně. Podobně jako nedávno v Řecku, kde ty důvody byly samozřejmě úplně jiné.“

Rusko dál v Turecku staví

Tak velká ekonomika (Turecko je zhruba 15. největší na světě) se s tím ale podle Hindlse nějaký čas může vyrovnávat. Rusko totiž nezastavilo velké energetické projekty v Turecku: plynovod Turkish Stream a jadernou elektrárnu na jižním pobřeží. Do výstavby už investovalo několik miliard dolarů.

„Moskva asi musí velmi opatrně v energetické oblasti. Je dnes sice klíčovým hráčem na poli ropy a zemního plynu. Ale zase asi donekonečna nejde využívat tyto komodity jako politický nátlak,“ myslí si ekonom.

Turecká drůbež, tamní ovoce a zelenina odvrátily skokový růst cen na ruském trhu po zavedení Putinových protisankcí vůči evropským farmářům před rokem

Bitý bude obyčejný Rus

„Letošní velmi nízká cena ropy zpomalila ruské hospodářství. Další omezování vývozu této suroviny při ne příliš rychlém růstu cen by vedlo k určitým problémům i Ruska,“ upozorňuje. „Je to velmi citlivá hra. Svět dnes není v klidu.“

Paradoxně se ruské sankce nakonec můžou nejvíc dotknout ruských spotřebitelů. Podobně jako v případě sankcí po krizi na Ukrajině. „Ruský spotřebitel je ale velmi obětavý a statečný. Rus na rozdíl od Evropana je schopen se více přizpůsobit situaci. Viděli jsme to historicky na mnoha událostech.“

Pomohl by Turecku vstup do Evropské unie? Poslechněte si ze záznamu v iRadiu.

autoři: Richard Hindls , zis , rota
Spustit audio