Richard Hindls: Na EET si podnikatelé brzy zvyknou

1. březen 2017

S prvním březnem začala druhá vlna Elektronické evidence tržeb (EET). Ekonom a statistik v novince vidí správný krok k narovnání podnikatelského prostředí i to, že by ve státním rozpočtu mělo za dva roky být o 18 milionů víc právě z EET. Co mu ale vadí je velká nestabilita daňového systému.

První vlna se týkala restaurací a hotelů, druhá velko- a maloobchodníků a třeba i e-shopů. „EET je správná věc. Bez placení daní nemůžeme žít ani jako jednotlivci ani jako společnost. Lidé si na to postupně zvykají a ty, co sám znám, už evidenci berou jako fakt,“ říká Richard Hindls.

Podle odhadů ministerstva financí se ale do druhé vlny zaregistrovala pouze necelá polovina podnikatelů. Úřady hovořily o 230–250 000 subjektů, Finanční správa ČR ale hlásí pouze 120 000 registrací. „Někteří se ještě doregistrují, další tvrdí, že budou pouze fakturovat. Dohromady to ale jistě odhad nenaplní.“

Podnikatel potřebuje stabilitu

To, co by tady nejen každý podnikatel ale opravdu potřeboval, je podle Hindlse stabilita. „Rychle se mohu rozvíjet, jen když vím, jaký mám imperativ z daňových systémů. Je pak jedno, jestli jsou daně rovné, moc nahoře, nebo dole.“

Problém s výběrem daní je všude na světě. Česko ale patří k zemím, kde lidé spíš platí. „Současné nápady na změny daní z příjmů ale ke stabilitě nepřispějí. Je ale před volbami a politici jen nastavují sítě na výlov voličů.“

EET není nic složitého

Neměl by ale stát živnostníkům spíš pomáhat, než házet klacky pod nohy? „Pomoc státu je v avizovaném narovnání podnikatelského prostředí. Nemůže přece za stejnou limonádu někdo daně odvádět a jiný ne. Právě v tom je ona podpora slušných a poctivých. Zákony platí pro všechny.“

EET (ilustrační foto)

Odpůrci EET tvrdí, že je systém složitý a drahý. „Nevím, jestli je až tak složité koupit si nějakou mašinku, program a připojit se k internetu. Už i má generace je v informačních technologiích dávno chycena. Kdybych byl podnikatel, určitě musím s nějakými vstupními náklady počítat.“

autoři: lup , Richard Hindls , zis
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.