Sinhálci utvořili symbiózu mezi slonem a člověkem, říká fotograf Michael Fokt

31. červenec 2017

Fotograf Michael Fokt vystudoval zoologii. A tak kamkoliv se po světě vrtne, zajímají ho zvířata. Na Srí Lance fotil slony. Víte, že se z jedné dávky jejich trusu dá udělat 20 archů papíru?

Hned po příletu na Srí Lanku zamířil do záchranné stanice Pinnawala, kde je asi 90 slonů, tedy pěkné stádo. Nedaleko je řeka, kam chodí pít. Všichni mi říkali, to budou nádherné snímky. „Když jsem tam přijel, byla řeka rozvodněná a sloni tam nešli.“

Náladu mi zlepšil betel

Na Srí Lance se ve velkém žvýká betel. Po nikotinu a alkoholu je to třetí nejpoužívanější návyková látka na světě.

„Tak jsem jedno sousto betelového pepře ochutnal. Žvýknul jsem si pod tou olověnou oblohou, a jistil jsem, že je na Srí Lance spousta dalších zajímavých věcí, než jen sloni. Takže to nějaké účinky má.“

Sloni chodí na záchod šestnáctkrát denně

Sinhálci utvořili symbiózu mezi slonem a člověkem. Z jeho trusu vyrábějí papír. „Takový průměrný slon pozře dva metráky rostlinné hmoty, a polovina vypadne na druhé straně. Z jedné dávky trusu se dá udělat dvacet papírů a slon jde na záchod šestnáctkrát denně. Vezmou trus, tři dny ho vaří v kádi. Zbyde dřevní drť, která vůbec nesmrdí.“

Byli snahy slony vypustit do volné přírody. „Ale stanice funguje 40 let a sloni se naučili, že dostávají krmení, v přírodě by neobstáli. Proto vznikla další záchranná stanice, kde se snaží kontakt mezi člověkem a slonem udržet na minimu.“

Srí Lanka

Ajurvédská strava? Moc mě nenadchla

Na Srí Lance se vaří dobře, říká Michael Fokt. Jsou na evropské strávníky připraveni. „Moc mě nenadchla ajurvédská strava Není to moc solené, ani kořeněné, jsou tam divné bylinky, a pijí k tomu teplou vodu.“

„Chystal jsem se ochutnat i místní speciality. Krevetky zapečené v místním koláči. Už jsem běžel ke stánku, ale pak jsem se podíval za na něj, v jakých podmínkách se to připravuje, a raději jsem tuto zkušenost nechal jiným.“

Místo v restauraci končí želvičky na želví farmě

Provozovatelé želvích farem vyzráli na sběrače vajec. Z pytláků udělali své spojence. „Nabízejí jim víc peněz než na trhu. Proto jsou raději prodat vajíčka do farem. Tam nechají želvičky vylíhnout, tři dny plavat v bazénech, a pak je vypustí do moře.“

Pastvou pro oči jsou i místní trhy. Spousta uliček přeplněných vším možným. „Smlouvá se tu. A když někdo koupí za plnou cenu, tak je za nezdvořáka,“ říká Michael Fokt.

autor: zk
Spustit audio