Jak to vidí7. dubna  2015 v 08:30  

Tomáš Zima: Dřív se nesmělo říkat, že Plzeň osvobodili Američani. Teď je to zase nevyvážené

Prezident Miloš Zeman pojede v květnu do Moskvy na oslavy 70. výročí konce 2. světové války - Foto: European Parliament

Prezident Miloš Zeman pojede v květnu do Moskvy na oslavy 70. výročí konce 2. světové válkyFoto: European Parliament

Prekérní symbolika? Americký velvyslanec Andrew Schapiro se pozastavil nad plánovanou cestou Miloše Zemana do Moskvy na oslavy konce 2. světové války. Prezident mu vzkázal, že má dveře na Pražský hrad zavřené.

„V některých situacích je třeba jednat bez emocí a zvážit, než někdo něco vypustí do mediálního světa. Na obou stranách,“ myslí si Tomáš Zima, rektor UK. 

 

Host: Tomáš Zima, lékař a biochemik. Témata: 20minutová procházka denně prodlouží život, spor Miloše Zemana s velvysnacem USA o cestu do Moskvy, jubileum Univerzity Karlovy, úroveň vzdělanosti v ČR. Moderuje Zita Senová.

Vložit na svůj web

Druhá světová válka byla bezesporu jedna z největších lidských tragédií. Letos v květnu bychom měli slavit 70. výročí jejího konce. Místo připomínání se teď ale hrají politické hrátky a předhání se, „kdo je lepší“. 

Poválečná cenzura 

„Já pamatuju dobu, kdy o tom, že Plzeň byla osvobozena americkou armádou, se skoro nesmělo mluvit. Protože nás osvobodila sovětská armáda.“ Rektor UK varuje před podobným „zapomínáním“ naopak z druhé strany. „Je třeba vzdát úctu padlým a raněným. A lidem, kteří válku prožívali.“ 

Zima ale připouští, že se z toho stalo politikum hlavně kvůli kritické situaci na Ukrajině. Ta tak zastiňuje historické události: „Vždy mnohem intenzivněji prožíváme současnost.“ 

Zranění studenti UK 

Konflikt na Ukrajině zasáhl i do chodu Univerzity Karlovy. „My jsme loni na univerzitu přijali 17 ukrajinských studentů. Část z nich byla i zraněná na Majdanu nebo jinde.“ 

HRDiNA.CZ - Hledej svého hrdinu! - Foto: Honza Bažant, Aleš Vavřík

Jak vám 20minutová procházka denně prodlouží život? Co chystá Univerzita Karlova na své výročí? Jaká je úroveň vzdělanosti v ČR? Poslechněte si ze záznamu v iRadiu. 

Pořad: Jak to vidí...  |  Stanice: ČRo Dvojka
Čas vysílání: pondělí-pátek a neděle 08:30; repríza pondělí-pátek 20:30  |  Délka pořadu: 27 minut  
 

Nové články v rubrice

Sledujte nás

Příběhy posluchačů

Další nabídka

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace